Jaapani valitsus kiitis heaks lisa kaitse-eelarve

Jaapani kaitseväelased
Jaapani kaitseväelased Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/ISSEI KATO

Jaapani valitsus kiitis heaks selle aasta kaitsekulutuste suurendamise. Tokyo teatel muutub piirkondlik julgeolekuolukord üha tõsisemaks.

Jaapani kaitsekulutused moodustavad nüüd selle aasta eelarvest 1,14 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP). See on umbes 53 miljardit dollarit.

Mitteametlikult on Jaapani kaitse-eelarve ülempiiriks 1 protsent SKP-st. Tokyo on aga üha murelikum Hiina sõjalise laienemise pärast. 

Jaapani kaitseministeeriumi ametnike sõnul kasutatakse lisakulutusi selleks, et laiendada sõjaväe isikkoosseisu ja suurendada patrull lendude arvu. Samuti ostetakse juurde helikoptereid ja torpeedosid.

Kaitse-eelarve lisaraha tuleb 19. novembril välja kuulutatud majanduse stiimulpaketist. 

Jaapani majandus kasvab juba aastakümneid aeglaselt. Seetõttu võtab valitsus tihti majanduse stimuleerimiseks vastu lisaeelarveid. Siiski ei kasutata lisaeelarve raha sõjavarustuse ostmiseks.

"Jaapanit ümbritsev julgeolekuolukord muutub üha kiiremas tempos," põhjendas valitsus kaitsekulutuste tõstmist. 

Kaitseministeeriumi ametnike sõnul on vajalik, et ka järgmise aasta kaitse-eelarve oleks rohkem kui 1 protsent SKP-st. 

Peaminister Fumio Kishida parteikaaslased väidavad, et Jaapan peaks kaitsekulutusi tõstma 2 protsendini SKP-st, vahendas The Wall Street Journal

USA endine president Donald Trump väitis, et Jaapani kaitsekulutused ei ole piisavad. Sama väidavad ka Joe Bideni administratsiooni ametnikud, kuna Hiina kaitse-eelarve on neli korda suurem.

Oktoobris korraldasid Venemaa ja Hiina ühise mereväeõppuse Jaapani vete läheda. "Kaks riiki, mis on sõjaliselt võimsad, viivad koos läbi õppusi. See ei valmista ainult meile muret, vaid igale riigile," ütles kolmapäeval Jaapani kaitseminister Nobuo Kishi. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: