Transpordiamet soovitab täna suverehvidega mitte sõitma minna

Lumesahk tööhoos. Transpordiameti kinnitusel kärped talihooldust ei puuduta.
Lumesahk tööhoos. Transpordiameti kinnitusel kärped talihooldust ei puuduta. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kuigi talverehvide nõue hakkab kehtima kolmapäeval, 1. detsembril, soovitab transpordiamet juba teisipäeval mitte minna sõitma autoga, millel on all veel suverehvid. Teed on teisipäeval üle Eesti lumised.

Naastrehvide kasutamine on lubatud alates 15. oktoobrist, talverehvid peavad kõikidel sõiduautodel all olema hiljemalt 1. detsembriks. Kui autol on veel all suverehvid, tasub täna valida mõni muu liiklusvahend, mis on ohutum kõigile liiklejatele, teatas ameti pressiesindaja teisipäeval, viidates maha sadanud lumele.

Öösel sadanud lumi on muutnud teed kõikjal üle Eesti talvisteks ning liiklejatel tuleb arvestada libedusega.

"Meie hooldepartnerid annavad endast parima, et teha teedele libedustõrjet, kuid arvestada tuleb, et see võtab aega. Palume liiklejatel olla ettevaatlikud," ütles transpordiameti taristu haldamise teenistuse direktor Raido Randmaa.

Transpordiametil ja selle partneritel on kokku libedatõrjeks ja lumelükkamiseks valmis 536 ühikut tehnikat, millest baasautosid on 227, patrullautosid 99, traktoreid 139, teehöövleid 46 ja lisaks veel 25 erinevat masinat.

Padar: Eesti ei jää Soomele alla

Transpordiameti peadirektor Kaido Padar kinnitas teisipäeval "Terevisioonis", et Eesti tänane võimekus teid lumega korras hoida on väga hea ning ei jää alla ka näiteks Soomele ega Rootsile.

Kui suvel on teede hõõrdetegur 0,6–0,7, siis talvel reageerib maanteeamet, kui hõõrdetegur on 0,3, märkis Padar.

"Meie baasautod on nähtavad ka liiklusäpis Waze, mis annab hoiatuse, kui hooldeauto on läheduses. Loodame, et juhid arvestavad teehooldajatega ega hakka vägisi mööda sõitma kolonnist, mille esimeseks autoks on sahk," selgitas Randmaa. 

Riigiteede hooldust teevad ettevõtjad 16 hooldelepingu alusel. Hooldetööde eesmärk on tagada riigiteede nõutud seisunditasemed. Lepingute täitmise üle teevad järelevalvet transpordiameti spetsialistid, kes kontrollivad saavutatud teeseisundit. Järelevalve tegemisel on abiks 78 teeilmajaama ja 98 kaamerat ning hooldetehnikal paiknevad GPS-seiresüsteemid.

Ilmaprognoosi kohaselt sajab lähemate päevade jooksul lund ja kraadiklaasi näit püsib 0 kraadist allpool. Libeduseoht teedel on väga suur. Seetõttu on õige sõidukiiruse ja -stiili valimine eriti oluline. Lubatud suurim sõidukiirus ei ole liiklejatele kohustuslik, märkis transpordiamet. Pimedal ja märjal ajal liigeldes tuleb hoida ohutut pikivahet ning vältida ohtlikke manöövreid. Muutuva teabega märkidega teelõikudes muudetakse lubatud sõidukiirust vastavalt liiklusoludele. Talviselt libe tee vajab sõidukijuhtidelt suuremat tähelepanu ja teiste liiklejatega arvestamist.

Amet soovitab enne sõidu alustamist vaadata teeolusid portaalist tarktee.ee. Kindlasti tuleb sõidukijuhtidel üle vaadata oma auto ja selle varustus. Oluline on sõita tehniliselt korras ja talvehooajaks ettevalmistatud sõidukiga. Kontrollida, et pidurid, tuled ja kojamehed oleksid töökorras.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: