Karge talveilm kestab detsembri keskpaigani

Lumi.
Lumi. Autor/allikas: Juhan Hepner/ERR

Suuremate miinuskraadidega ilm püsib detsembri keskpaigani, kuu teises pooles on sagedasem sulailm.

Ilmateenistus prognoosib, et detsembri keskpaigani jääb valdavaks külm õhumass.

Detsembri esimestel päevadel kandub Eestisse madalrõhkkonna servast lumehooge ja tuiskab.  Samal ajal tugevneb Põhja-Euroopa kohal kõrgrõhuala, mis laieneb Eesti poole ning alates 4. detsembrist on lumehooge hõredamalt ja enamasti rannikul, kuhu jõuavad vee kohal kujunevad pilverüngad.

Põhjakaarest jõuab Eestisse arktilist külma ja sisemaal selgineva taeva all langeb õhutemperatuur öösiti alla -10 kraadi, kohati -20 kraadi lähedale ja päeval ei tõuse sel juhul üle -10 kraadi.

Alates 7. detsembrist kandub madalrõhkkonna servast Eestisse lumehooge, õhuvool pöördub kagusse ja pakaselised ilmad taanduvad.

Pärast 10. detsembrit koondub kõrgrõhuala Venemaale, millele avaldavad lääne poolt survet madalrõhkkonnad. Kahe rõhuala piirimail sajab Eestis mõnikord lund ja lörtsi ning ilm on siis pehmem. Kõrgrõhkkonna tugevnemisel muutub taevas selgemaks ja ilm on siis üürikeseks taas kargem.

Pärast 15. detsembrit on tõenäoline läänepoolsete madalrõhkkondade võidukäik ja sulailmad muutuvad sagedasemaks ning kuu viimasel kolmandikul on ilm tõenäoliselt muutlik. Kuu lõpp võib siiski põhjapoolse kõrgrõhkkonna tugevnemisel kargemaks kujuneda.

Kuu keskmine õhutemperatuur tervikuna kujuneb normist veidi madalamaks (norm -2,7 kuni +1,6 kraadi ) ning seda eelkõige kuu esimese poole külmalainete tõttu. Sademeid on enamasti normist (norm 38 kuni 70 mm) vähem.​

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: Ilmateenistus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: