Isamaa volikogu: valitsus alahindab vajadust panustada julgeolekusse

{{1638619380000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Isamaa volikogu leiab laupäeval tehtud poliitilises avalduses, et valitsuskoalitsioon on alahinnangu vajadust panustada Eesti riigikaitsesse ja julgeolekusse. Volikogu hinnangul ei peaks praegu Eesti-Vene piirileppe ratifitseerimisega edasi liikuma.

Isamaa volikogu märgib avalduses, et migratsioonikriisi tõttu Läti, Leedu ja Poola piiril ning pingelise olukorra tõttu Ukraina piiri lähistel on tekkinud siinses regioonis vastasseis, mis nõuab Eesti valitsuse otsustuskindlust.

Isamaa hinnangul ei ole praegune valitsus suutnud tekkinud ohte adekvaatselt hinnata ning on alahinnanud vajadust panustada riigikaitsesse ja julgeolekusse.

"Julgeolek on meie iseseisvuse vundament, milleta ei ole võimalik hoida Eesti rahvast, keelt ja kultuuri. Valgevene ja Venemaa agressioon meie regioonis näitab selgelt, et Eesti peab kiiremas korras astuma samme, mis suurendaksid meie kaitsevõimet ja julgeolekut," lisab volikogu.

Isamaa juhi Helir-Valdor Seederi hinnangul jätavad valitsuse sõnumid mulje nagu poleks rahvusvahelises julgeolekuolukorras midagi muutunud.

"Välisministeerium näitab jätkuvalt üles initsiatiivi Eesti-Vene piirilepingu ratifitseerimiseks. Seda olukorras, kus Venemaa on Ukraina piiridele koondanud ligi 100 000 sõdurit ning nõudnud mõjusfääride poliitika taastamist Euroopas," ütles Seeder.

Volikogu hinnangul oleks Eesti-Vene piirilepinguga edasi liikumine praeguses julgeolekuolukorras vastutustundetu. "See annab meie ühiskonnale ja liitlastele vale signaali, justkui Eesti ei tunnistaks ohtu ja lisapingeid, mida tekitab Vene Föderatsiooni tegevus meie regioonis," märgib volikogu.

"Eesti valitsus peab selgesõnaliselt hukka mõistma Venemaa katsed mõjusfääride poliitika taastamiseks Euroopas ning kutsuma üles NATO riike pakkuma sõjalist abi Ukrainale," seisab avalduses.

Isamaa volikogu kutsub üles kiirendama Kagu-Eesti ajutisele kontrolljoonele alalise piiritaristu ehitamist ning teha seda täies mahus. "Arvestades üha kasvavaid pingeid ja ohte meie regioonis, ei ole senine plaan, ehitada piirirajatised valmis 2026. aastaks, piisav. Erinevalt tänastest plaanidest tuleb tagada seirevõimekus ja tõkendid terve piiri ulatuses."

Samuti leiab volikogu, et Eesti seadusandlust tuleb kaasajastada nii, et ebaseaduslikult riiki sisenenud inimesed oleks võimalik kohe tagasi saata.

Volikogu hinnangul tuleks Valgevenele kehtestatud sanktsioone karmistada ning Euroopa Liidu liikmesriigid peaksid koordineerima oma samme kriisiolukorra lahendamiseks piiridel.

Volikogu: valitsuse suutmatus on viinud tervishoiusüsteemi kaks korda kriitilisse seisu

Isamaa volikogu võttis vastu poliitilise avalduse ka koroonapandeemia kohta. Seederi sõnul pole valitsus suutnud kehtestada arusaadavaid ja õigeaegseid piiranguid ning see on tekitanud segadust ja viinud kahel korral Eesti tervishoiusüsteemi kriitilisesse seisu.

"Valitsuse otsused ei põhine enam meditsiinilistel argumentidel, vaid soovist inimesi survestada. Lisaks ühiskonnas tekkinud segadusele on senised otsused soodustanud teatud ühiskonnagruppides vaktsineerimisvastaste hoiakute tekkimist. Eesti valitsus peab selgelt välja ütlema, et Eestis ei kehtestata üldist kohustuslikku vaktsineerimist ning seisab selle põhimõtte eest ka Euroopa Liidus," ütles Seeder.

Lisaks tuleks Seederi hinnangul võtta kasutusele vaktsineerimiskahjude fondi vahendid ja töötada välja kriisist tabatud ettevõtete toetuspakett.

Isamaa volikogu esimehe Mart Maastiku sõnul ei tohi pandeemia tingimustes rakendada meetmeid, mis tekitavad ühiskonnas asjatuid pingeid.

"Peame naasma varasema korra juurde, kus inimesi koheldi võrdselt ning aktsepteeriti negatiivset testitulemust nakkusohutuse tõendina. Lisaks peab vaktsineerimine jääma vabatahtlikuks – riiklik sund laste ja täiskasvanute vaktsineerimisel tekitab ainult konflikte ning ei lahenda olukorda," ütles Maastik.

Isamaa volikogu ütleb avalduses ka, et lapsi ei tohi piirangute abil survestada vaktsineerima.

Erakonna hinnangul tuleks omikroni tüve leviku tõkestamiseks kehtestada kõigile lähikontaktsetele eneseisolatsiooni kohustus, kuna selle tüve kohta on veel vähe teada.

Lisaks märgib volikogu, et koroonaviiruse läbipõdemine ja/või antikehade olemasolu peaks olema samaväärne vaktsineeritutele väljastatava koroonatõendi (vaktsiinipassi) kehtivusajaga.

Koolides tuleks Isamaa hinnangul sihtotstarbelise programmiga pöörata eraldi tähelepanu ventilatsiooni parandamiseks ning õhupuhastite soetamiseks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: