Hinnatõus kiireneb analüütikute hinnangul detsembris veelgi

Foto: Siim Lõvi /ERR

Hinnatõusu kiirenemine oli novembris ootuspärane ja detsembris kiireneb hinnatõus ilmselt veelgi, kinnitavad analüütikud.

Järgnevate kuude inflatsioon kiireneb ning inflatsioonimäär või tõusta kahekohaliseks, ütles Luminori peaökonomist Tõnu Palm.

"Esimene kvartal paremal juhul on  veidi mõõdukam kui (selle aasta) neljas, aga põhimõtteliselt neljas ja esimene kvartal on väga kõrged ja sealt edasi hakkab inflatsiooni tempo aeglustuma. Järgmise aasta teine pool on see, kus inflatsioon võiks jääda kolmest (protsendist) allapoole," lausus Palm.

Inflatsioonitempo on olnud kiirem ja kõrgem, kui esialgu prognoositi, ütles Palm. Kõrge inflatsiooni tõttu jääb järgmisel aastal hinnatõus praegusega võrreldes väiksemaks ja ka majanduskasvu tuleb allapoole korrigeerida. 

"Inflatsioon jahutab majandust kahtlemata. Kui küttekulude osakaal on kõrge, transpordikulude osakaal kõrge, siis see lõikab selgelt elanike ostujõudu. Mis tähendab, et tarbimine saab olema aeglasem ja majanduskasv aeglasem. Kui me ootasime neljaprotsendist majanduskasvu, siis me järgmine prognoos tuleb kolmega," lausus Palm.

Ka euroalal on hinnakasv jõudnud  umbes viie protsendi juurde. Euroopa keskpank on  praegu seisukohal, et  pandeemia tõttu käib üleminekuperiood, mille ajal võib inflatsioonimäär olla kaheprotsendisest eesmärgist mõõdukalt kõrgem. Eesti Panga hinnangul pole seetõttu põhjust intresse muuta.

"Rahapoliitilisi otsuseid ei tehta lähikuid silmas pidades, vaid kaugema ajahorisondi ning euroala kohta tervikuna. Praegused prognoosid näitavad, et hinnakasv on ajutine, hinnakasv aeglustub ja seetõttu senine rahapoliitiline kurss on hetkel asjakohane," ütles Eesi Panga analüütik Rasmus Kattai.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: