Teraviljakasvatajate sõnul rikuvad ATV-d lume all kasvavat talivilja

Lumerohke ja pakaseline talv meelitab loodusesse ka aina enam ATV juhte. Paraku kipuvad aga valesse kohta sattunud lõbusõitjad kahjustama lume all kasvavat talivilja või häirima looduskaitseala elanike talveund.

Avar lumeväli võib tunduda kutsuv paljudele, kel lumesaan või ATV. Ent lumekiht on siin tegelikult kaitsetekiks rohelisele talinisule, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Taimik on nõnda õrn, et lume all on ju kuskil 0 kuni 0,5 kraadi külma. See ongi talivilja jaoks kõige optimaalsem talvitumistemperatuur. Aga kui see saan siit üle läheb, siis see maa külmub ära. Ja see taimik ongi hävinenud," ütles teraviljakasvataja Argo Must.

Et seda ka igal talvel põllule sattuvatele maastikusõiduki juhtidele meelde tuletada, tellis Räpina kandi põllumees Argo Must selleks talveks 30 silti. Siiski ei läinud kaua, kuni sama põllu nurgale tekkisid viie saani jäljed.

"Need jäljed lähevad siit kuskil viis kilomeetrit kõikidest põldudest. Kõik põllud mis ette jäid, said selle laksu. Loomulikult, kui siin on poole hektari jagu kombainivilja, on rahaline kahju ka. Aga minu jaoks on ikkagi see, et saani- auto ja ATV mehed võiksid natuke mõelda enne kui lähevad teise maa peale," rääkis Must.

Musta sõnul on ta ka sõitjatega rääkinud ja asi on ka paranenud, aga kui keegi uus tuleb maale elama, minnakse taas suure õhinaga põllule sõitma.

Kui põldudel lõbusõitjatega tegelevad enamasti põllumehed ise, siis keskkonnaamet menetleb igal talvel ka looduskaitsealadele sattunud sõite, mis lisaks koosluste kahjustamisele võivad häirida ka talverežiimil olevaid loomi.

"Kümmekond menetlust on aastas, kaebusi on tihtipeale rohkem. Ühelt poolt kindlasti inimeste teadlikkus läheb paremaks, aga teistpidi on see, et neid saaniomanikke on järjest juurde tulnud ja uued ei ole nii reeglitega kursis," ütles keskkonnaameti looduskasutuse osakonna peaspetsialist Märt Öövel.

Põhireegel on, et kaitsealadel ja veekogu kallastel sõita pole enamasti lubatud. Väljaspool teed sõites tuleb saada maaomaniku nõusolek.

"Tegelikult on ju kõikidel põllumeestel talivilja all kuskil 50 kuni 70 protsenti. On kõrrepõlde, kus on võimalik sõita. Minu meelest ei ole ATV või saanimehel raske kontakteeruda ja pidada läbirääkimisi, kõik on mõistlikult lahendatav," ütles Argo Must veel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: