Suurbritannias algab kohtuprotsess orjakaupmehe kuju kukutajate üle

Edward Colstoni kuju jõkke lükkamine 2020. aasta juunis.
Edward Colstoni kuju jõkke lükkamine 2020. aasta juunis. Autor/allikas: SCANPIX / PA

Suurbritannias astuvad esmaspäeval kohtu ette neli inimest, keda süüdistatakse seoses 17. sajandi orjakaupmehe skulptuuri kukutamisega.

Meeleavaldajad kiskusid Lääne-Inglismaal Bristolis maha Edward Colstoni pronkskuju mullu 7. juunil ning heitsid selle Avoni jõkke. Tegemist oli intsidendiga Black Lives Matter protestilaine ajal, mille käivitas mustanahalise mehe George Floydi tapmine USA-s. 

Neli inimest peeti seoses Colstoni kuju kukutamisega kinni.

Colston oli juhtfiguur 17. sajandil loodud organisatsioonis Royal African Company (RAC), mis tegeles orjakaubandusega. 

Tema kuju tõmmati maha ajal, kui Suurbritannias hakati kriitilisemalt vaatama oma koloniaalajalugu ja isikuid, kes olid seotud orjakaubandusega või said sellest kasu. 

Protsess algab Bristoli kroonikohtus esmaspäeval. 

Süüalused Rhian Graham, 29, Milo Ponsford, 25, Jake Skuse, 36, ja Sage Willoughby, 21 pole ennast süüdi tunnistanud. 

Mullu septembris teatas Bristoli Colston Halli nime kandev kontserdisaal, et muudab oma nime Bristol Beaconiks, kuna ei taha olla endise orjakaupmehega seotud. Samuti toetasid mullu oktoobris ühe Colstoni nime kandva tütarlastekooli õpilased ja töötajad asutuse nime väljavahetamist. 

2020. aasta juulis eemaldasid Bristoli linnavõimud Colstoni skulptuuri asemele seatud kuju mustanahalisest naisest, kes oli aidanud varem platvormilt Colstoni skulptuuri maha võtta. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: