Hollandil kulus uues koalitsioonis kokku leppimiseks 271 päeva

Mark Rutte.
Mark Rutte. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/ANP/Bart Maat

Hollandi erakondadel kulus rekordilised 271 päeva, et jõuda lõpuks esmaspäeval kokkuleppele koalitsioonivalitsuse moodustamises, mis annab peaminister Mark Ruttele neljanda ametiaja.

Neli erakonda – Rutte liberaalne Vabaduse ja Demokraatia Rahvapartei (VVD), vasaktsentristlik Demokraatia 66 (D66), paremtsentristlikud CDA ja Kristlik Liit – leppisid kokku leppe tekstis, mis jõuab kolmapäeval parlamendi ette. Kuid Holland, mis seisab silmitsi väljakutsetega, sealhulgas Covidi juhtumite järsu kasvu ja viirusepiirangutest tulenevate rahutustega, peab ootama uut valitsust veel jaanuarini, kuni parteid valivad ministreid.

"Tekstis on nüüd kokku lepitud," edastas uudisteagentuur ANP kahe läbirääkimisi vahendava ametniku Johan Remkese ja Wouter Koolmehe pressiesindaja sõnu.

Läbirääkimised on veninud alates 17. märtsi valimistest. Kuni sügiseni ei suudetud kokku leppida isegi selles, millised erakonnad koalitsiooni moodustavad, rääkimata uue koalitsiooni poliitikast.

Oktoobri lõpus ületati Hollandi varasem koalitsioonikõneluste rekord 225 päeva. Too rekord sündis 2017. aastal Rutte viimase kabineti moodustamisel.

Koalitsiooni poliitika hõlmab tõenäoliselt muu hulgas tasuta lastehoiu laiendamist, miljardite eurode investeerimist kliimamuutuste ja eluasemepuuduse vastu võitlemiseks, tuumaenergia uuringuid ja teede hinda, teatas NOS.

Rutte on olnud peaministri kohusetäitja alates tagasiastumisest jaanuaris seoses lastetoetuse skandaaliga, mille käigus süüdistati tuhandeid lapsevanemaid ebaõiglaselt perehüvitise väljapetmises. Oma ametiaja pikkuselt on ta Euroopas teisel kohal Ungari peaministri Viktor Orbani järel.

Tõenäoline ametisseastuv koalitsioon, mida on juba jõutud nimetada Rutte IV - seisab silmitsi paljude väljakutsetega, seal hulgas koroonanakkuste tõusuga, mis on sundinud taastama piiranguid.

Neljanda koalitsiooni sõlmimise leping kinnitab Rutte mainet "teflonpeaministrina" tema võime pärast skandaalidest läbi tulla. 

Hollandi meedia teatel saab uueks välisministriks Sigrid Kaag, kelle partei D66 sai märtsis peetud valimistel teise koha.

Praegune terviseminister Hugo de Jonge ilmselt ei jätka ametis, mis tähendab, et teisipäevane pressikonverents koos Ruttega võib jääda tal viimaseks valitsuse liikmena.

Hollandit on tänavu tabanud viimaste aastakümnete rängimad rahutused seoses koroonaviiruse piirangutega, mis hõlmavad sisuliselt riigi öist lukkupanekut.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: