Aas: kolmandaks laevaks mandri ja Hiiumaa vahele pole raha

Autod Heltermaa sadamas.
Autod Heltermaa sadamas. Autor/allikas: Juhan Hepner/ERR

Eelarvevahendid ei võimalda järgmisel aastal transpordiametil tellida Heltermaa-Rohuküla liinile kolmandat laeva, vastas majandus- ja taristuminister Taavi Aas hiidlaste pöördumisele.

Aasa poole pöördus juba mitmendat korda Hiiumaa vallavanema asetäitja Hergo Tasuja, kes tõi välja rea põhjuseid, miks vähemalt suvel vajab Hiiumaad ja mandrit ühendav liin kolmandat laeva.

Tasuja ettepaneku järgi sõidaks kolmas laev nõudluspõhiselt ning läheks liinile esimesel võimalusel pärast põhilaeva siis, kui eelmisest väljumisest jäi maha rohkem kui 100 liinimeetrit sõidukeid.

Tasuja hinnangul saaks laev selliselt väljuda kummastki sadamast kolmel korral päevas ehk teeks kuus reisi. Statistika järgi on vajadus kõige suurem reedel ja pühapäeval, puhkuste perioodil ka esmaspäeval, neljapäeval ja laupäeval, mil mahajäämus laevareisidest on kõige suurem.

See tähendaks vähemalt 120 reisi kuus. Tasuja sõnul oleks kolmas laev õigustatud, sest reisijate ja sõidukite arv oli näiteks tänavu juulis 20 protsendi võrra suurem. Prognoosi järgi võib järgmisel suvel ainuüksi suvekuudel reisijate arv ulatuda üle miljoni.

Aasa sõnul on hiidlaste soov mõistetav ja põhjendatud ning lisalaeva liinile toomist tulevikus kaalutakse. Kuivõrd transpordiametile eraldatakse praeguse seisuga järgmiseks aastaks 23,6 miljonit eurot, ei piisa sellest, et tellida Heltermaa-Rohuküla liinile kolmandat laeva, märkis minister.

"Lisalaeva eeldatav maksumus 2020. aasta andmetel on 1,8 miljonit eurot aastas, küll on planeeritud Heltermaa-Rohuküla liinil 2022. aastaks veomahu tõus
212 reisi võrra võrreldes 2021. aasta veomahuga," ütles Aas.

Hiiumaa ja mandri vahet sõidab praegu kaks laeva, Tiiu ja Leiger.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: