Soome plaanib karmistada riiki sisenemise reegleid

Foto: SCANPIX / imago images / Lehtikuva

Soome plaanib koroonaviiruse leviku piiramiseks taas riiki sisenemise reegleid karmistama hakata.

Vaktsineeritud või koroonahaiguse läbi põdenud inimesed tohivad praegu reisida Soome kogu maailmast ilma mingi testimiseta. Koroonaviiruse omikroni tüve levik on pannud Soome siseturvalisuse eest vastutavad ministrid aga olukorda ümber hindama.

"Me ei saa jääda ootama ja mõtlema, et kas me peatame selle viiruse oma piiridel või mitte. Me peame kiirelt tegutsema, et ühiskonda avatuna hoida," ütles Soome sotsiaalteenuste minister Krista Kiuru (SDP).

Sise- ja tervishoiuministeerium ongi teinud ülejäänud valitsusele ettepaneku kehtestada kõigile väljastpoolt Euroopa Liitu või Schengeni ala Soome saabujatele kohustus teha koroonatest maksimaalselt 48 tundi enne riiki sisenemist. Seda hoolimata sellest, kas reisija on vaktsineeritud või koroonahaiguse läbi põdenud või mitte.

Kiuru sõnul on ülejäänud valitsus nõude suhtes positiivselt meelestatud ja nüüd kõneldakse sellest, millal piirang rakendada. Euroopa Liidust, sealhulgas ka Eestist, Soome saabujatele poleks eeltesti tegemine esialgu kohustuslik, vaid väga soovitatav.

"Terviseamet ning sotsiaal- ja tervishoiuministeerium kavatsevad anda kõigile reisijatele, ka soomlastele ning Euroopa Liidu sisereisijatele, ametliku soovituse taoline test teha," märkis Kiuru. "Lisaks sellele tuleks neil pärast Soome saabumist teha iseseisev test kodus, et meil oleks ülevaade sellest, mida on kaasa toodud."

Eraldi tähelepanu all on Soomes riigid, kus omikroni tüve levik väga kiireid koroonapuhanguid on tekitanud. Näiteks Taanist, Norrast ja Ühendkuningriigist saabujaid võivad peagi Soome piiril oodata kohustuslik tervisekontroll.

Lisaks reisimispiirangutele tahab Soome kiirendada ka koroonavaktsiooni tõhustusdooside andmist. Selleks on plaanis kutsuda tööle nii pensionil olevat meditsiinipersonali kui ka tudengeid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: