Firmad ja asutused peavad looma võimaluse majasisestest rikkumistest teatamiseks

Arvutiklaviatuur.
Arvutiklaviatuur. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Asutused ja üle 50 töötajaga ettevõtted peavad uue seaduse alusel looma töötajatele võimaluse ettevõttes toimuvatest õigusrikkumistest teavitamiseks ilma töökoha kaotusega riskimata.

Justiitsminister Maris Lauri esitleb neljapäeval valitsuskabinetis eelnõu, mille järgi peaksid ametiasutused ja üle 50 töötajaga ettevõtted looma rikkumistest teavitamiseks asutusesisese teavituskanali. Seejuures peab võimalus tagama, et teavitaja ei riskiks selle tõttu oma töökoha kaotuse või ebavõrdse kohtlemisega.

Teavitamise võimalus peab olema konfidentsiaalne. Selleks võib olla näiteks spetsiaalne e-post, telefoninumber või postkast. Asutuses peab olema inimene, kes võtab teated vastu, annab need edasi ja annab teavitajale tagasisidet.

Rikkumiseks loetakse eelkõige õigusrikkumist või tegevusetust, aga ka õigusega vastuolus olevaid tegusid, mis ei lähe formaalselt õigusrikkumise alla.

Kui asutusesisene teavitamine ei anna tulemust, peab olema võimalik rikkumisest teavitada ka organisatsiooniväliselt neile asutustele, kes üldjuhul vastava rikkumise menetlemisega tegelevad. Näiteks tuleohutusrikkumistest tuleb teavitada päästeametit. Kaitse saab ka üldsusele avalikustamisel, kuid piiratumatel tingimustel.

Asutusesisesed turvalised kanalid peavad looma kõik üle 50 töötajaga juriidilised isikud, kohalike omavalitsusüksuste ametiasutused või ametiasutuse hallatavad asutused ning kõik riigiasutused. Asutusevälise teavituskanali loomise kohustus on riigiasutustel, mis teostavad teatud valdkonnas rikkumise järelevalvet või menetlevad süütegusid.

Seadus jõustub 2022. aasta 1. juunil. Juriidilised isikud, kus on 50–249 töötajat, saavad pikema aja asutusesisese teavituskanali loomiseks ning peavad teavituskanali looma 2023. aasta 17. detsembriks.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: