Ekspert: Venemaa ja Hiina pole tugevad, vaid kardavad kaotada oma eeliseid

Hiina sõdurid Venemaal õppustel
Hiina sõdurid Venemaal õppustel Autor/allikas: SCANPIX/Sergei Medvedev/TASS

George C. Marshalli Euroopa julgeoleku-uuringute keskuse rahvusvaheliste ja julgeoleku-uuringute kolledži juhi Andrew A. Michta sõnul ei tulene sõjaoht Venemaa ja Hiina poolt sellepärast, et nad on tugevad, vaid seetõttu, et nad kardavad kaotada oma praeguseid eeliseid.

"USA ja Hiina vastasseis on suurem kui kunagi varem. Praeguste pingete tegelik põhjus on seotud jõudude tasakaalu hinnangu ja riigisiseste otsustega. Need on peamised tegurid, mis kujundavad juba aastaid Hiina ja Venemaa juhtide poliitikat," väidab Michta. 

Michta sõnul on Moskva ja Peking veendunud, et aja jooksul muutub jõudude tasakaal üha rohkem nende kahjuks. Politoloog leiab, et on kolm põhjust, miks Hiina ja Venemaa soovivad lääneriikidega silmitsi seista pigem varem kui hiljem. 

Esiteks, USA vajab aega, et sõjavägi terrorismivastasest võitlusest ümber struktureerida riikidevahelise konflikti jaoks. 2019. aastal alustas USA armee moderniseerimist ja see peaks kestma 2035. aastani.

Teine põhjus on lääneriikide sisepoliitilised pinged. Lääs võitleb pandeemiaga, kasvab ebaseaduslik sisseränne ja riike lõhestavad kultuurilised pinged. Valitsused ei suuda välispoliitilistele ohtudele seetõttu piisavalt tõhusalt reageerida. 

"Kui USA saab üle oma praegustest sisemistest konfliktidest, mis meenutavad 1970. aastate probleeme, siis Washington on Pekingile ja Moskvale palju võimsam vastane, kui ta on seda praegu," kirjutas Michta. 

Kolmas põhjus on Venemaa ja Hiina riigisisesed probleemid. Mõlemad riigid seisavad silmitsi demograafilise kriisiga. Mõlema riigi rahvastik vananeb üha kiiremas tempos. Prognoositakse, et Venemaa rahvaarv väheneb 2050. aastaks 121 miljoni inimeseni. Praegu elab Venemaal 146 miljonit inimest. 

"Sõja puhkemine sõltub seetõttu sellest, kui palju Venemaa ja Hiina kardavad tasakaalu muutumist järgmise kümnendi jooksul ja kui varmad nad on kasutama oma praeguseid eeliseid maailma ümberkujundamiseks," ütles Michta. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: