Bideni valitsus lihtsustas raseduse katkestamist ravimite abil

Abordi pooldajate ja vastaste plakatid USA meeleavaldusel.
Abordi pooldajate ja vastaste plakatid USA meeleavaldusel. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com

USA presidendi Joe Bideni valitsus võttis neljapäeval vastu meetmed, mis lihtsustavad abordiks vajalike ravimite kättesaadavust.

Otsusega tühistati nõue, et ravimite abil raseduse katkestada sooviv naine peab vastava ravimi saamiseks arsti vastuvõtule minema. Nõuet pidasid tarbetuks nii Ameerika Kodanikuvabaduste Liit (ACLU) kui Ameerika Arstide Ühendus (AMA).

Vabariiklaste juhitavad osariigid on hakanud abordiseadusi karmistama ja USA ülemkohtusse on jõudnud kaasused, mis võivad tühistada abordiõiguse.

Valitsuse otsus väljendub kirjas, mille toidu- ja ravimiamet (FDA) saatis ühe abordiõigust käsitleva kohtuasja hagejatele.

Kirjas öeldakse, et raseduse katkestamiseks vajalikku ravimit mifepristooni ei anta enam ainult kliinikutest, arsti vastuvõtul või haiglas, vaid seda saab ka vastava sertifikaadiga apteegist.

Ravimi isikliku väljastamise reegel tühistati koroonapandeemia puhkedes, seejärel taastas eelmise presidendi Donald Trumpi valitsus selle ja Bideni valitsus tühistas pandeemia tõttu ajutiselt uuesti. Neljapäeval langetatud otsus peaks korra alaliseks muutma.

Raseduse katkestamine ravimite abil on laialt levinud ja selleks kasutatakse kombineerituna kahte ravimit: mifepristooni ja misoprostooli, mida võib tarvitada kuni 10. rasedusnädalani.

Alates 2000. aastast, mil toidu- ja ravimiamet need heaks kiitis, tehakse nende abil 40 protsenti abortidest.

ACLU sõnul suurendab neljapäevane otsus võimalusi osariikides, kuhu on hakanud tulema abordisoovijad teistest osariikidest nagu näiteks Texas, kus raseduse katkestamine pärast kuuendat nädalat hiljuti ära keelati.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: