Vene miljardär Roman Abramovitš sai Portugali passi

Roman Abramovitš.
Roman Abramovitš. Autor/allikas: SCANPIX / TASS

Venemaal oma varanduse teeninud miljardär Roman Abramovitš, kes on maailmas peamiselt tuntud Londoni Chelsea jalgpalliklubi omanikuna, omandas Vene ja Iisraeli kodakondsuse kõrvale ka Portugali kodakondsuse ja sellega laiemad võimalused Euroopa Liidus tegutsemiseks.

Abramovitši pressiesindaja kinnitas Portugali väljaandes Publico laupäeval avaldatud teadet, mille kohaselt sai miljardär Portugali passi tänavu 30. aprillil. Sellega sai Abramovitšist Portugali kõige rikkam inimene.

Kodakondsuse andmise aluseks oli Portugalis kehtiv seadus, mis lubab naturaliseerida kõiki Ibeeria poolsaarelt 15. sajandil inkvisitsiooni eest põgenenud ja ristiusust keeldunud sefaradi juutide järeltulijaid. Nad asusid ümber Põhja-Aafrikasse, Itaaliasse ja Osmanite riigi aladele, hiljem ka Serbiasse ja Bulgaariasse, kuid ka Süüriasse ning Palestiinasse. Praegu on nende osakaal Iisraeli juutide hulgas 20-25 protsenti.

Kui Portugal sefaradi juutidele kodakondsuse andmist võimaldava seaduse 2015. aastal vastu võttis, on seda kasutanud tuhanded Iisraeli juudid. Taotluste arv kasvas eriti pärast seda, kui 2019. aaatal sarnane Hispaania seadus kehtivuse kaotas.

Kodakondsuse taotlejate genealoogiat uurides vaatavad eksperdid ka inimese huvi sefaradi kultuuri suhtes. Abramovitš on annetanud raha Hamburgis elavate sefaradi juutide pärandi jäädvustamiseks.

Abramovitši päritolu kinnitas Portugali sefaradi juutide organisatsioon, mille tegevust miljardär on toetanud, kirjutas väljaanne Insider.

Sefaradi juutide kohta Venemaal on vähe infot, Abramovitš on Kesk- ja Ida-Euroopas elanud aškenazi juutide tüüpiline perekonnanimi.

Abramovitš teenis oma varanduse, mille suuruseks hindab väljaanne Forbes 14,3 miljardit dollarit Venemaa naftatööstuses 1990ndatel aastatel. Chelsea jalgpalliklubi ostis ta 2003. aastal. Aastatel 2000-2008 töötas ta Venemaalt Tšuktši autonoomse ringkonna kubernerina.

Abramovitš sai Iisraeli kodakondsuse 2018. aastal pärast seda, kui tal ei õnnestunud saada Ühendkuningriigis investoriviisat. Samal ajal teatati ka, et Abramovitšil ei õnnestunud saada Šveitsi elamisluba, kuna Šveitsi võimud leidsid, et tema viibimine riigis "võib olla ohuks ühiskondlikule julgeolekule ja kahjustada riigi mainet", edastas Insider.

Lõppeva aasta andmetel oli Abramovitš Venemaa rikaste edetabelis Forbes'i andmeil 14. kohal ning maailmas rikkuselt 145. inimene.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, Insider.ru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: