Putini sõnul puuduvad Navalnõi mürgitamise kohta tõendid

{{1640258460000 | amCalendar}}
Putini pressikonverents.
Putini pressikonverents. Autor/allikas: kremlin.ru

Venemaa president Vladimir Putin vastas neljapäeval traditsioonilisel aastalõpu pressikonverentsil küsimustele, kommenteerides ka vangistatud opositsioonijuhi Aleksei Navalnõi mürgitamist. Putini sõnul puuduvad tõendid, et alustada Navalnõi mürgitamise suhtes kriminaalasja.

Putin väitis, et Venemaa on korduvalt pöördunud oma lääne kolleegide poole palvega esitada vajalikud materjalid Navalnõi mürgitamise kohta, et oleks alust kriminaalasja algatamiseks.

"Me saatsime Vene prokuratuurist mitu korda ametlikult järelepärimised. Andke meile kasvõi mingidki materjalid, mis kinnitaksid mürgitamist. Ei! Ei mingeid materjale. Millega seda seletada?" ütles Vene president. Tema sõnul oli Venemaa valmis saatma oma spetsialistid lääneriikidesse, et nad selles küsimuses koostööd teeks.

Putini sõnul tuleks opositsioonijuhi mürgitamise küsimuses kriminaalasja avamise osas keerata lihtsalt "uus lehekülg".

Putin: Lääs sundis oma lubadusi rikkudes Venemaad nõudma tagatisi

Putini väitel sundis lääs oma lubadusi rikkudes Venemaad nõudma kirjalikke julgeolekutagatisi. Lääs lubas korduvalt Venemaale võrdset julgeolekut ja rikkus neid lubadusi, ütles Putin pressikonverentsil.

"Ütlesid: ei hakka laienema ja - laienesid. Ütlesid, saavad olema võrdsed tagatised kõigile mitme rahvusvahelise kokkuleppega, aga sellist võrdset julgeolekut ei toimu," ütles Putin.

Putini väitel leiab lääs, et Venemaa on isegi pärast Nõukogude Liidu lagunemist liiga suur.

"Seejärel alustati NATO laiendamist itta. Me rääkisime: ei ole vaja seda teha, te lubasite meile seda mitte teha, aga meile räägitakse: aga kus see paberil kirjas on? Ei ole ja kogu lugu," ütles Putin, lisades, et NATO tegi viis laienemisvooru.

"Milles siis meid ei mõisteta? Ma ei tea, mis siin on mõistetamatut. Mulle tundub, et siin on kõik arusaadav: me tahame tagada oma julgeolekut," sõnas Putin.

Itaalia võiks olla Venemaa-NATO läbirääkimistel vahendajaks

Itaalia võiks mängida vahendaja rolli Venemaa ja NATO läbirääkimistel julgeolekutagatiste üle, ütles Putin.

"Muidugi, pidades silmas nii heatahtlikku suhtumist kui ka meie suhete taset, võib Itaalia mängida rolli Venemaa–EL–i suhete normaliseerimisel ja seda isegi läbirääkimiste kaudu, mida praegu plaanitakse Venemaa ja NATO vahel," ütles Putin. Ta märkis, et Venemaa ja Itaalia suhted on kõrgel tasemel "sõltumata poliitilistest jõududest, kes ühel või teisel hetkel leiavad end poliitilise võimu tipust".

"Loomulikult on Itaalia NATO riik, EL-i riik, kuid see ei takista meil töötamast nii, nagu ma ütlesin. Loodan, et see nii läheb," lisas president.

Putin: Venemaa tahab luua Ukrainaga heanaaberlikke suhteid

Putini sõnul on Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi langenud radikaalsete elementide mõju alla, selle asemel, et mõelda rahu saavutamisele.

"Selle asemel, et vastata rahva rahupalvele, kasutades neid tundeid Ukraina ühiskonnas, tuli president Zelenskõi võimule ja langes sarnaselt ... eelmiste juhtidega radikaalsete elementide, nagu Ukrainas öeldakse, natsikesed, mõju alla," kurtis Vene president.

Putin ütles pressikonverentsil, et Moskva on valmis tegema Ukrainas tööd nende jõududega, kes tahavad heanaaberlikke suhteid Venemaaga, kuid väitis, et neid kiusatakse taga.

"Mis on meie probleem? Me tahame Ukrainaga heanaaberlikke suhteid luua ja nagu öeldakse, iga hinna eest. Aga kuidas saate luua suhteid praeguse juhtkonnaga, võttes arvesse nende tegevust? See on praktiliselt võimatu." 

Küsimusele, kuidas saavutada rahu Ida-Ukrainas, vastas ta: "Minski lepingud ütlevad, et on vaja muuta Ukraina põhiseadust ja tagada tegelik autonoomia – korraldada valimised, kuulutada välja amnestia." Tema väitel on üleminekuperioodi seaduses valimiste asemel sõjaväeadministratsioon, amnestia asemel poliitiline puhastus, poliitiliste küsimuste lahendamise asemel vägede naasmine alalistesse asukohtadesse.

Ühtlasi nimetas Vene president Ukrainat bolševike juhi Vladimir Lenini loominguks, mida ei olnud enne Nõukogude Liidu sündi üldse olemas.

Putin väitis samuti, et pole välistatud Kiievi uus sõjaline operatsioon Donbassis.

"Praegu meile räägitakse: sõda, sõda, sõda. Tekib tunne, et võibolla, valmistutakse kolmandaks sõjaliseks operatsiooniks ja meid hoiatatakse varem: ärge segage, ärge kaitske neid inimesi, aga kui segate ja asute kaitsma, siis järgnevad sellised ja sellised uued sanktsioonid. Ja valmistutakse, võibolla, selleks," ütles Putin pressikonverentsil.

Relvastusalane koostöö Hiinaga

Putin teatas ka, et Venemaa ja Hiina töötavad ühiselt välja relvasüsteeme.

"Me töötame täna üheskoos välja isegi üksikuid kõrgtehnoloogilisi relvi. Me töötame kosmoses, me töötame lennunduse valdkonnas: lennukite ja helikopterite osas," ütles Putin.

Kahe riigi relvajõud korraldavad ühisõppuseid, patrullivad ühiselt merel ja õhus. "See igapäevane töö toimub nii hiina kui vene rahva heaks," lisas Putin.

2019. aasta oktoobris teatas Putin, et Venemaa aitab Hiinal luua raketirünnakute hoiatussüsteemi.

Putin peab Venemaa "sissepiiramist" raskeks ülesandeks, arvestades riigi territoriaalset suurust.

"Idas, lõunas, põhjas - seal paigaldatakse uusi relvasüsteeme ka merele. Läänes veelgi rohkem. Me teame, ilmselt räägime veel rahvusvaheliste suhete rubriigis pikemalt. Aga sellist territooriumi nagu meie oma sisse piirata. See on raske ülesanne. Kuigi tänapäevased vahendid võimaldavad, ilmselt, sellele mõelda," ütles Putin.

Putini sõnul võib Venemaa sisemajanduse kogutoodang (SKT) kasvada sel aastal 4,5 protsenti. 

Putin vastas pea nelja tunni jooksul 55 küsimusele

Putini pressikonverents kestis kolm tundi ja 55 minutit ning selle aja jooksul vastas president 55 küsimusele. See oli Putini 17. iga-aastane suur pressikonverents. See toimus taas otseformaadis, kuid seoses koroonaviiruse ohuga olid hiiglaslikus saalis ajakirjanikud pandud istuma Putinist mitmekümne meetri kaugusele.

Eelmine pressikonverents eelmise aasta detsembris seoses keerulise epidemioloogilise olukorraga toimus videokonverentsina.

Alates 2001. aastast on Putin ühel detsembrikuu neljapäeval korraldanud suuri iga-aastaseid pressikonverentse. Erandiks oli 2016. aasta, mil presidendi pressikonverents lükati tema isiklikul otsusel reedele. Putin pidas võimatuks kohtuda ajakirjanikega Venemaa Türgi-suursaadiku Andrei Karlovi matusepäeval.

Pikim pressikonverents - neli tundi 40 minutit - toimus 2008. aastal, mil president vastas enam kui 100 küsimusele.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS, INTERFAX

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: