Poola president vetostas USA kompanii vastu suunatud meediaseaduse
Poola president Andrzej Duda teatas esmaspäeval, et vetostas meediaseaduse, mis oleks sundinud USA kompaniid Discovery loobuma kontrollivast osalusest Poola telekanalis TVN.
Duda märkis, et paljud poolakad suhtusid seaduseelnõusse taunivalt ning see oleks andnud hoobi Poola kui hea ärikeskkonna mainele. Hiljuti alamkojas heakskiidu saanud eelnõu oleks takistanud kõigil väljastpoolt Euroopat pärit ettevõtetel omamast üle 49 protsendi osalusest mõnes Poola televisiooni- või raadiokanalist.
"Ma keeldun allkirjastamast meediaseadust ja saadan selle tagasi Seimi ümberkirjutamiseks. See tähendab vetot! Teema on suletud!" teatas Duda. "Saadan selle tagasi Seimi ümbermõtlemiseks. Samal ajal loodan ma, et Seim võtab uue seaduse vastu hoolimata poliitilistest erimeelsustest. Loodan, et ka opositsioon on kindel, et selline lahendus on Poolale ja meie meediaturule hea. Meil on vaja turgu reguleerida, just välisfirmade tegevust Poola turul. See on hädavajalik."
Praktikas oleks meediaseadus olnud suunatud aga vaid ühe ettevõtte, Discovery Inc. tegevuse vastu, sundides Ühendriikide ettevõtet müüma enamuse või isegi kogu osaluse Poola suurimas eratelekanalis TVN.
Paljud poolakad nägid eelnõud, mille toetajaks oli Poola valitsev Seaduse ja Õigluse (PiS) erakond, katsena vaigistada sõltumatut ja valitsuskriitilist uudistekanalit TVN24.
Hiljuti toimusid üleriigilised meeleavaldused nii telekanali, kui ka üleüldise sõnavabaduse toetuseks.
Discovery ähvardas kaevata Poola rahvusvahelisse arbitraažikohtusse.
Duda sõnul on ta põhimõtteliselt nõus sellega, et riigid peaksid piirama välisosalust meediaettevõtetes. President märkis, et paljudel teistel demokraatlikel riikidel, sealhulgas USA-l, Prantsusmaa ja Saksamaal on taolised seadused olemas.
"Praegusel juhul oleks eelnõu kahjustanud ettevõtet, mis Poolas juba seaduslikult tegutses. Seaduseelnõu allkirjastamine oleks riigile läinud maksma miljardeid dollareid," ütles Duda.
President lisas, et jagab paljude oma kaasmaalaste seisukohta, et selline eelnõu pole praegu vajalik.
Toimetaja: Karl Kivil, Merilin Pärli
Allikas: BNS/AFP