Taliban ja Iraan suurendavad USA sanktsioonide tõttu koostööd

Iraani pealinn Teheran
Iraani pealinn Teheran Autor/allikas: SCANPIX/AFP/ATTA KENARE

Afganistan ja Iraan on USA sanktsioonide tõttu ära lõigatud rahvusvahelisest finantssüsteemist, seetõttu teeb islamiorganisatsioon Taliban nüüd üha rohkem koostööd šiiitide juhitud islamiriigiga.

1998. aastal tappis Taliban Afganistani põhjaosas kümme Iraani konsulaadi töötajat. Kahe riigi vahel puhkes peaaegu sõda, vahendas The Wall Street Journal

Iraan aitas 20 aastat tagasi USA-l Talibani režiimi kukutada. Islamiriik hinnangul kujutas Taliban siis ohtu Iraani riiklikule julgeolekule. USA sanktsioonide tõttu ületasid Teheran ja Taliban oma varasemad  ideoloogilised erimeelsused. 

"Mõlemad riigid teevad üha rohkem koostööd. Neil pole muud valikut," ütles Afganistani ärimees Ghulam Noorzai. 

Iraan on Afganistani üks tähtsamaid kaubanduspartnereid. Afganistan on aga Iraani jaoks oluline välisvaluutaallikas. USA sanktsioonide tõttu on Iraan eemaldatud rahvusvahelisest pangandussüsteemist. Pärast Talibani võimuhaaramist, kehtestas USA sarnased sanktsioonid ka Afganistanile.  

Iraan säilitas Afganistanis ka oma diplomaatilise esinduse. 

"Paljud Iraani ametnikud usuvad, et Taliban on muutunud. Nad on kogenenumad ja saavad aru, et peavad elama koos naabritega," ütles Iraani presidendi kantselei endine nõunik Diako Hosseini. 

Talibani ametnikud väidavad samuti, et tahavad varasemad erimeelsused ületada. 

"Meil pole probleeme Iraani ega ühegi teise riigiga. Tahame suurendada kaubavahetust Iraani, Pakistani ja Kesk-Aasia riikidega," ütles Herati provintsi kuberner Noor Ahmad Islamjar

Mõlema riigi vahel on endiselt suured erimeelsused. Taliban ja islamiriik võitlevad veevarude pärast. Iraanis tegutsevad ka Afganistanist pärit narkokaupitsejad. 

Afganistani ähvardab viimase nelja aastakümne suurim põud. Iraanis toimuvad samuti veepuuduse pärast suured protestid. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: