Otse kell 19: lõppeb Eesti valitud liikmelisus ÜRO Julgeolekunõukogus

Suursaadik Sven Jürgenson (paremal)
Suursaadik Sven Jürgenson (paremal) Autor/allikas: Välisministeerium

31. detsembril toimub New Yorgis koos teiste lahkuvate valitud liikmetega ametlik tseremoonia, kus ÜRO Julgeolekunõukogu saali ees langetatakse Eesti lipp. Kell 19 algavat tseremooniat saab otsepildis jälgida ERR-i portaalis.

Tseremoonial kõneleb Eesti alaline esindaja ÜRO juures Sven Jürgenson.

Välisminister Eva-Maria Liimets rõhutas, et Eesti on suutnud tõestada, et väikeriigil on mõju ÜRO Julgeolekunõukogus, ja panna ennast kuulama maailmaareeni kõrgemas kaalukategoorias.

"Iga riigi õigus ja kohustus on anda panus rahu tagamisse, sealjuures põletavate üleilmsete kriiside leevendamisse. Olles kriisidiplomaatia keskuses ning seistes kindlalt inimõiguste, rahvusvahelise õiguse, demokraatlike väärtuste ja meie piirkonna julgeoleku eest, sealhulgas hoidnud julgeolekunõukogu ja rahvusvahelise üldsuse tähelepanu Valgevene võimude tegevusel, saame öelda, et Eesti on seda kohustust täitnud ja meie pingutused on kandnud vilja," lisas välisminister.

Suursaadik Jürgenson sõnas, et kuigi julgeolekunõukogu pole ainult samameelsete riikide kooslus, oleme suutnud konstruktiivselt ja edukalt teha koostööd kõikide nõukogu liikmetega.

"Teemajuhina Afganistani või Liibüa küsimustes, tuues esimest korda ametlikult lauale küberjulgeoleku, seistes selle eest, et rängad inimõiguste rikkumised ei jääks tähelepanuta, või püüdes aktiivselt aidata kaasa kliima ja julgeoleku vaheliste seoste teadvustamisele on Eesti olnud usaldusväärne partner. Selle abil oleme laiendanud ka oma välispoliitilist haaret ja tugevdanud oma liitlassuhteid," lisas saadik. 

Julgeolekunõukokku kuuluvad 15 liiget, kellest viis on alalised ja kümme valitud liikmed. Eesti lahkub ÜRO Julgeolekunõukogust koos nelja valitud liikmega: Niger, Tuneesia, Vietnam ning Saint Vincent ja Grenadiinid. Uute valitud liikmetena alustavad 2022. aastal Albaania, Araabia Ühendemiraadid, Brasiilia, Gabon ja Ghana.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: