Kanada minister kaitses vastuolulisi õliliivade projekte

Jonathan Wilkinson
Jonathan Wilkinson Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/BLAIR GABLE

Kanada uus loodusvarade minister Jonathan Wilkinson kaitses riigi toornafta ekspordi edendamist vastuoluliste õliliivade projekti raames. Wilkinson samas lubas kärpida energiasektoris kasvuhoonegaaside heitkoguseid.

"Ottawa on energiasektoris heitkoguste vähendamisel väga agressiivne ja teeb koostööd teiste riikidega, et vähendada toornafta nõudlust," ütles Wilkinson. 

Wilkinson siiski rõhutas, et Kanadal on õigus jätkata eksporti maailma ühest süsinikurikkamast naftaallikast. 

"Jätkuva nõudluse tõttu peab Kanada oma ressurssidest väärtust ammutama, täpselt nii nagu seda teevad USA, Suurbritannia ja Norra," ütles Wilkinson. 

Kanada peaminister Justin Trudeau nimetas Wilkinsoni ametisse oktoobris.

Trudeau lubas novembris kehtestada naftasektoris heitkogustele ülempiir, mida saaks iga viie aasta järel alandada. Alberta provintsi peaminister Jason Kennedy ütles aga, et Ottawa peab ülempiiri kehtestamisel konsulteerima ka provintsidega. 

"Föderaalvalitsusel on õigus kehtestada heitkogustele piirangud, kuid ma eelistan koostööd provintsidega," ütles Wilkinson ajalehele Financial Times

Alberta provintsis asuvad Kanada suurimad õliliivade projektid. Õliliivad asuvad maa peal ja nafta kättesaamiseks on vaja seda liivast eraldada.

Kanada on USA suurim välismaine toornaftaga varustaja. Ottawa tahab riigis heitkoguseid vähendada, kuid ei taha selle käigus ohustada tööstust. 

Trudeau valitsus on viimaste aastate jooksul teinud USA-s lobitööd, et Washington kiidaks heaks vastuolulise Keystone XL torujuhtme projekti. USA president Joe Biden tühistas projekti eelmise aasta juunis. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: