Hongkongi garnisoni juhiks sai endine Xinjiangi erivägede juht

Hiina garnison Hongkongis
Hiina garnison Hongkongis Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Xinhua

Hiina kommunistlik partei nimetas Hongkongi garnisoni ülemaks endise Xinjiangi provintsi erivägede juhi Peng Jingtangi. Peking tugevdab nii veelgi kontrolli Hongkongi üle.

Hiina relvastatud rahvapolitsei staabiülema asetäitja Peng Jingtang hakkab juhtima Rahvavabastusarmee garnisoni Hongkongis, teatas pühapäeval Hiina uudisteagentuur Xinhua. 

Jingtang oli varem relvastatud politsei staabiülem Xinjiangi piirkonnas. Inimõiguslaste sõnul hoitakse enam kui miljonit uiguuri ja teisi turgikeelseid moslemeid Xinjiangis laagrites, mille eesmärgiks on juurida välja nende islamiusu traditsioonid ning sundida neid assimileeruma Hiina hani rahvusest enamusega.

Jingtang tegeles Xinjiangis terrorismivastase võitlusega. Ta treenis seal välja mägikotkastena tuntud eliitmeeskonna. 2019. aastal ütles Jingtang kompartei ajalehele Global Times, et tema meeskond tulistas 2018. aastal välja sama palju laskemoona, kui kõik teised Xinjiangi julgeolekujõud tegid seda viimase kolme aasta jooksul kokku, vahendas The Wall Street Journal

USA nimetab kompartei tegevust Xinjiangis genotsiidiks. 

Hongkong on ametlikult poolautonoomne linn. Kompartei tugevdab linnas aga üha rohkem haaret. Peking kehtestas linnas riikliku julgeoleku seaduse, mille eesmärk on linnas demokraatiameelsed liikumised lämmatada. 

Hiina relvastatud politsei on poolsõjaväeline politseijõud, mille eesmärk on kodumaiste rahutuste ohjeldamine. 

Hongkongil puudub oma sõjavägi. Ametlikult ei tohi linnas viibivad kompartei sõjalised jõud sekkuda ka kohalikesse asjadesse.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: