Mitu USA senaatorit ei taha toetada sanktsioone Nord Stream 2 vastu

Nord Stream 2.
Nord Stream 2. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Mitu USA demokraadist senaatorit avaldasid pärast kohtumist president Joe Bideni administratsiooni esindajatega arvamust, et sanktsioonid Venemaa gaasitoru Nord Stream 2 vastu võivad kahjustada suhteid Saksamaaga.

Asevälisminister Victoria Nuland ja Bideni globaalse energiajulgeoleku nõunik Amos Hochstein kohtusid kümmekonna demokraadist senaatoriga, kes seni ei olnud otsustanud, kuidas seaduseelnõusse suhtuda.

Vabariiklase Ted Cruzi loodud eelnõu heakskiit muudaks Bideni sanktsioonide tühistamise otsuse sisutuks.

Cruzi algatatud eelnõu peaks sel nädalal olema senatis hääletusel. Demokraadid ja vabariiklased jõudsid hääletuse korraldamises kokkuleppele, kui vastutasuks ei blokeeri Cruz enam kümneid Bideni administratsiooni suursaadikute kandidaate, vahendab uudisteagentuur Reuters. Kokkuleppe järgi peab hääletus toimuma enne 14. jaanuari.

Eelnõu kava kohaselt peab dokument saama vähemalt 60 häält. Senatis on aga 50 demokraati ja 50 vabariiklast. Lisaks peab eelnõu saama heakskiidu esindajatekojast ja president Joe Bideni allkirja.

"Cruzi täiendus muudab Venemaa invasiooni tõenäosuse suuremaks," ütles senaator Chris Murphy. Ta lisas, et pole mõtet kehtestada piiranguid Saksamaa uuele valitsusele nüüd, kui Berliin otsustas NS2 projekti jäässe panna.

Osa senaatoreid on valmis ka ootama demokraat Robert Menendezi eelnõukava, mis oleks Cruzi omale alternatiiviks. Samas ei jõuaks selle üle hääletust korraldada juba sel nädalal.

Saksamaa uues koalitsioonis ei ole NS2 suhtes üksmeelt. Sotsiaaldemokraadid toetavad gaasitoru kasutuselevõttu, sest riigis on gaasi vaja pärast tuuma- ja söejaamade sulgemist. Rohelised on NS2 vastu.

Toimetaja: Tarmo Maiberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: