Itaalia kirik mõistab hukka natsilipu kasutamise kiriklikul matusel

matusetalitus Roomas St. Lucia kirikus
matusetalitus Roomas St. Lucia kirikus Autor/allikas: SCANPIX/AP/Open

Itaalia katoliiklaste ja juutide juhid mõistsid teisipäeval hukka episoodi, kus paremäärmuslased panid pärast religioosset matust kiriku ees kirstule haakristiga lipu ja jagasid natslikke tervitusi.

Rooma katoliku peapiiskopkond ütles oma avalduses, et Rooma kesklinna naabruses asuva Püha Lucy koguduse preestritel, sealhulgas sellel, kes juhatas matusetseremooniat, polnud aimugi, mis väljaspool kirikut toimub.

Itaalia uudisteportaal Open avaldas fotod ja video, millel on näha paremäärmusliku rühmituse Forza Nuova endise liikme Alessia Augello kirst, mis oli kaetud lipuga.

Piiskopkonna avalduses nimetati lippu "õudseks sümboliks, mida ei saa kristlusega ühitada" ja öeldakse, et see on solvav näide usuteenistuse "ideoloogilisest ärakasutamisest".

Avalduses tsiteeriti koguduse preestrit Alessandro Zenobbit, kes distantseerib ennast ja kirikut "igast väljaspool kirikut kasutatud sõnast, žestist ja sümbolist, mis omistatakse äärmuslikele ideoloogiatele, mis on kaugel Kristuse evangeeliumi sõnumist".

"On vastuvõetamatu, et haakristiga lippu võib tänapäevalgi avalikult näidata, eriti linnas, kus natsid ja nende fašistlikud kaastöötajad küüditasid oma juute," seisis Rooma juudikogukonna avalduses.

Üsna samasugune juhtum leidis aset eelmise aasta märtsis ühe teise Rooma kiriku juures.

Politsei teatas, et uurib juhtunut kui võimalikku vihakuritegu.

Toimetaja: Margitta Otsmaa

Allikas: CNN, Euronews

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: