Soome regionaalvalimised peetakse erakorralistes tingimustes

Raisio raamatukogu hoone ees saab valimisametniku koos urniga kutsuda maja ette kioskisse.
Raisio raamatukogu hoone ees saab valimisametniku koos urniga kutsuda maja ette kioskisse. Autor/allikas: Antti Korhonen / Yle

Soomes algas kolmapäeval regionaalvalimiste eelhääletamine. Seekordsed valimised toimuvad koroonapiirangute tõttu erakorralistes tingimustes, kus hääletamas käies tuleb kanda maski ning paljudes kohtades saab oma hääle anda ka õues.

"Soovime anda igaühele võimaluse hääletada. Valima saab tulla ka riskigruppi kuuluv inimene või karantiinis viibiv kodanik. Hääletada saavad ka need, kes ei soovi tulla siseruumides asuvasse valimisjaoskonda," rääkis Raisio linnas valimisi korraldav ametnik Päivi Nieminen Soome rahvusringhäälingule. Raisio kõrval saab õues hääletada veel mitmes Soome edelaosas asuvas omavalitsuses. Raisios saab oma hääle anda raamatukoguhoone uksel või ka otse autost.

Samuti saab kutsuda valimisametnikud koos valimiskastiga koju.

Yle küsitletud inimestest leidsid mitmed, et koroonaviirus mõjutab valimisaktiivsust, kuna paljud, kes on koroonapandeemiast ära hirmutatud, võivad siiski loobuda valima tulekust.

Soome justiitsministeerium koostas valimiste ohutusjuhised koostöös terviseametiga juba novembris ning uuendas neid detsembris. Nendes soovitatakse järgida ohutusmeetmeid, nagu maski kandmine ja distantsi hoidmine ning käte hügieen. Valimisametnikud peavad tagama, et ei tekiks järjekordi ning valijad ei peaks üksteisele liiga lähedal ootama. Samuti võib sedeli märkimisel kasutada enda kirjutusvahendit.

Valimispäev on 23. jaanuaril, misjärel selgub ka, kuivõrd koroona valimisaktiivsust mõjutas.

Kohalikud valimised peeti Soomes juba eelmise aasta suvel, praegused on uued regionaalsete organite valimised, mida Soome saatkond Tallinnas soovitas nimetada heaolupiirkondade volikogude valimisteks.

Toimetaja: Mait Ots, Kai Vare

Allikas: Yle.fi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: