Sotsid tahavad tõsta maksuvaba tulu alampalgani

Eurod.
Eurod. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Sotsiaaldemokraatlik Erakond soovib muuta tulumaksuseadust nii, et maksuvaba tulu tõuseks alampalgani – 2022. aasta 1. juulist oleks kuine maksuvaba tulu 654 eurot ning edaspidi aastas 7848 eurot.

Eelnõu järgi aitaks maksumuudatus kaasa ka sellele, et vähendaks rekordeid löövate elektriarvete juures inimeste toimetulekuriske.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Raimond Kaljulaidi poolt esitatud eelnõu seletuskirjas märgitakse, et maksuvaba tulu suurust tõstetakse 6000 eurolt 7848 euroni. Seoses sellega muutub ka maksuvaba tulu suuruse arvestamise valem.

Sotside teatel parandab maksuvaba tulu kasv madalapalgaliste toimetulekut, suurendab motivatsiooni töötada ja tööturul püsida ning vähendab koormust sotsiaalsüsteemile.

"Madalam tegelik maksumäär pigem kasvatab motivatsiooni töötada ja vähendab palgavaesust. /.../ Leibkondade struktuurist tulenevalt väheneb lisaks töötavate
inimeste vaesusriski vähenemisele alampalga tõusu tulemusena ka laste suhteline vaesusrisk," märgitakse eelnõus.

Arvestades Eesti tulusaajate jaotust, on esialgse hinnangu põhjal muudatuse mõju valitsussektori eelarvepositsioonile 2022. aastal ligikaudu 44 miljonit eurot, 2023. aastal 84 miljonit eurot.

Eelnõu vastuvõtmiseks riigikogus on vajalik poolthäälte enamus.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: