Kiri Kallasele: gaasiküttel korteri omanike soojaarve on seitsmekordistunud

Tallinna pikim jääpurikas asub Põhja-Tallinnas, Ehte tänaval asuva kortermaja räästa küljes.
Tallinna pikim jääpurikas asub Põhja-Tallinnas, Ehte tänaval asuva kortermaja räästa küljes. Autor/allikas: Mupo

Praeguse gaasibörsi hinnaga mitmekordistuvad kõigi tarbijate energiaarved ning valitsus peaks madala sissetulekutega inimestele kehtestatud hüvitislävendi laiendama kõigile tarbijatele, sealhulgas ettevõtjatele, märgitakse gaasiliidu, toiduainetööstuse liidu, ehitusmaterjalide tootjate liidu ja trüki- ja pakenditööstuse liidu pöördumises.

Kui jaanuaris on lõpptarbija hind koos aktsiisi ja käibemaksuga 140,23 eurot MWh kohta, siis madala sissetulekuga inimesele hüvitatakse 80 protsenti maagaasi hinnast ning tema jaoks on lõpphind 82,94 eurot, mis tähendab võrreldes ajaloolise hinnaga neljakordset kasvu, tõid pöördujad näiteks.

Neile, kellele riik praegu kõrget gaasihinda ei hüvita, tähendab selline hind seitsmekordset hinnakasvu.

Gaasiküttel kortermajas on näiteks kahetoalises korteris elava pensionäri ehk hüvitise saaja toasooja lõpphind koos soodustustega ligikaudu 160 eurot kuus ehk 120 eurot enam kui eelmisel aastal. Kahe- või kolmetoalises korteris elava noore pere ja töötavate inimeste, kes hüvitist ei saa, küttearve on aga 280–465 eurot kuus ehk 240–400 eurot rohkem kui eelmisel aastal, tõid pöördujad näiteks.

Eramus, kus toimub gaasiga kütmine ning mille aastane gaasi tarbimismaht on 25 MWh, makstakse eelmise aasta jaanuariga võrreldes 232 eurot rohkem.

Pöördumises näiteks toodud piimakombinaat, mille tarbimine on aastas 15 000 MWh, maksab eelmise aasta jaanuariga võrreldes ligikaudu 130 000 eurot enam.

Pöördumises toodud näited põhinevad 12. jaanuari seisuga gaasibörsi hinnal ja Eleringi tarbimismahtude statistikal.

Neli pöördumisele all kirjutanud liitu soovivad, et valitsus kehtestaks kõigile maagaasi ja veeldatud maagaasi hinnalaeks 49 eurot MWh eest. Selle piiri ületamisel kompenseeriks valitsus kõikidele tarbijatele kuni jaanuarist kuni 1. maini 50–100 protsenti maagaasi ja veeldatud maagaasi hinnast.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: