Norras tekitab erimeelsusi Stoltenbergi kandideerimine keskpanga juhiks

NATO peasekretär Jens Stoltenberg
NATO peasekretär Jens Stoltenberg Autor/allikas: SCANPIX/AFP/FRED TANNEAU

Hulk Norra parlamendisaadikuid ei toeta NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi saamist riigi keskpanga juhiks. Poliitikud muretsevad Stoltenbergi sõltumatuse pärast.

Stoltenberg on Norra endine peaminister, teda peetakse favoriidiks Norra keskpanga juhi ametikohale. Keskpanga juht korraldab ka järelevalvet Norra 1,4 triljoni suuruse riikliku naftafondi üle, vahendas Financial Times. 

Stoltenberg teatas oma kandideerimisest detsembris. Norra parlamendis kasvab aga vastuseis Stoltenbergi suhtes. Hiljuti osales Stoltenberg õhtusöögil, kus osalesid ka peaminister Jonas Gahr Store ja naftafondi juht Nicolai Tangen. 

"Oleme väike riik, kus kõige olulisematel kohtadel on väike grupp inimesi, kes pärinevad Norra eliidist. Ma ei usu, et see näeks hea välja mõnes teises riigis, ma leian, et see ei näeks hea välja ka Norras," ütles koalitsiooni parlamendisaadik Kari Elisabeth Kaski ajalehele Financial Times

Norra suurima opositsioonipartei asejuhi Tina Bru sõnul võib Stoltenbergi ametisse nimetamine kahjustada usaldust poliitilise süsteemi vastu. 

"Me ei saa lubada, et seatakse ohtu sellise olulise institutsiooni nagu Norra keskpank usaldus ja sõltumatus," ütles Bru. 

Norra keskpanga praegune juht Oystein Olsen lahkub ametist veebruaris. Stoltenberg lubas NATO peasekretäriks jääda oma ametiaja lõpuni. See saab läbi septembris. 

Stoltenbergi peamine konkurent keskpanga juhi kohale on Ida Wolden Bache. Bache on praegu keskpanga asejuht.

Opositsioonis oleva erakonna Progress juht Sylvi Listhaug leiab samuti, et Stoltenbergi ametisse nimetamine ohustab keskpanga sõltumatust. 

Norra keskpanga juhi nimetab ametisse riigi rahandusminister. Seetõttu on opositsioonil protsessis väike mõju. Siiski hoiatas Kaski, et valitsus peab kuulama opositsiooni argumente. 

"On tark, kui valitsus kuulab opositsiooni häid argumente. Kui teil on selles rollis sellise poliitilise pagasiga inimene, siis võib see olla probleem," ütles Kaski. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: