Taliban nõuab oma administratsiooni täielikku tunnustamist

Afgaanid saavad Kabulis ÜRO lastefondi UNICEF jagatavat toiduabi
Afgaanid saavad Kabulis ÜRO lastefondi UNICEF jagatavat toiduabi Autor/allikas: SCANPIX/EPA/STRINGER

Afganistani peaministri kohusetäitja mulla Hasan Akhund kutsus kolmapäeval valitsusi üles ametlikult tunnustama riigi Talibani administratsiooni.

"Ma palun kõigil valitsustel, eriti islamiriikidel, et nad alustaksid tunnustamist," ütles Akhund oma esimesel suuremal avalik-õiguslikul esinemisel.

Välisriigid ei ole tahtnud tunnustada augustis võimu võtnud Talibani administratsiooni. Lääneriigid eesotsas USA-ga on külmutanud miljardite dollarite väärtuses Afganistani varasid ja katkestanud rahastamise, mis kunagi oli Afganistani majanduse selgroog.

Afgaanid seisavad silmitsi oma seni raskeima talvega, kuna riik maadleb kiiresti kasvava humanitaarkriisiga. Afganistani abist sõltuv majandus oli juba raskustes, kui Taliban augusti keskel USA ja NATO vägede kiirkorras lahkumise tõttu võimu haaras.

Toiduvarude puuduse tõttu kannatavad afgaanid praegu nälja käes ja tuhanded inimesed on ümber asunud.

Reuters kirjeldab kuidas afgaan Qhados põgenes eelmisel aastal koos mitme teise perekonnaga oma kodulinnast ja saabus Kabuli, otsides turvalisust.

"Seinad varisevad. Laest lekib vett, olukord, kus me elame, on väga halb," ütles ta.

Qhados ütles, et nad ei leia piisavalt puid ega muud, mida põletada, et saaks süüa teha ja end soojas hoida.

"Põletame ahjus prügi ja plastikut. Mõnikord põletame tee äärest rohtu," rääkis Qhados.

Riiki räsib veel inflatsioon – toiduainete hind on viimase paari kuuga tõusnud üle 50 protsendi.

ÜRO pagulasagentuur UNCHR hoiatas, et üle poole Afganistani elanikkonnast seisab silmitsi "äärmusliku näljatasemega" ja peaaegu 9 miljonit on nälja äärel.

ÜRO esitas eelmisel nädalal oma kõigi aegade suurima üleskutse – annetada üle 5 miljardi dollari, et aidata 22 miljonit inimest Afganistanis ja 5,7 miljonit afgaani põgenikku viies naaberriigis.

ÜRO arutab olukorda Afganistanis märtsi keskel.

Toimetaja: Margitta Otsmaa

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: