Raua tänava lahingu veteran suri 104-aastasena

Eduard Kuuskor 2021. aastal
Eduard Kuuskor 2021. aastal Autor/allikas: SCANPIX/Postimees Grupp/Mihkel Maripuu

Teisipäeval suri 104 aasta vanusena sidepataljoni veteran kapral Eduard Kuuskor, kes 1940. aasta 21. juunil oli üks neist, kes Tallinna 21. koolis relvastatud riigipöörajatele vastu hakkas, teatas küberväejuhatus.

Varbola vallas sündinud Kuuskor õppis Tallinna 21. koolis ning Tallinna poeglaste täienduskoolis, raadiotehnikat õppis ta Noorte Meeste Kristliku Ühingu raadiokoolis. Aega teenis ta Sidepataljoni raadiorühmas.

1940. aastal, NSV Liidu okupatsiooni alguses, viidi pataljon üle 21. kooli hoonesse Raua tänaval, kus 21.–22. juunil toimus Raua tänava lahinguna tuntuks saanud episood, kui sidepataljonlased (sh ka ta ise) hakkasid vastu riigipöörajate katsele neid relvituks teha, seisab Vikipeedias.

Kuna Eesti kaitsevägi ühendati Punaarmeega, siis oli Kuuskor kuni 1941. aastani selle ridades, kuid sõjategevuse käigus põgenes ta üle rindejoone ja andis end Saksa sõjaväe kätte ning peagi vabastati ta tervisehädade tõttu tegevteenistusest. Seejärel tegutses Kuuskor Tallinnas luurerühma Haukka sidemehena.

Märtsipommitamise ajal hävis Kuuskori sideaparatuur, kuid sellest hoolimata süüdistati teda nõukogudevastases tegevuses ning 1944. aastal mõisteti ta kümneks aastaks vangi. Ta viibis ka asumisel Komimaal. 1968. aastal naasis ta Eestisse.

Kuuskorile kui Raua tänava lahingu veteranile anti mitu sõjalist autasu. 2002. aastal sai ta Kotkaristi IV klassi teenetemärgi, 2016. aastal lisandus staabi- ja sidepataljoni kõrgeim autasu ehk pataljoni rinnamärk. 3. jaanuaril 2018 kinkis Riho Terras Kuuskorile kaitseväe juhataja lipu.

2018. aastal käis toona 100. sünnipäeva tähistanud Kuuskoril külas ka "Aktuaalne kaamera", edastades, et juubilari elu pole olnud kergemate killast ning ligi veerandsada aastat tuli tal olla küüditatuna kodust eemal. Siiski kinnitas Kuuskor uudistesaatele, et rõõmus meel ja nali aitab üle ka rasketest aegadest.

Vaata ka "Aktuaalse kaamera" lõiku Eduard Kuuskoriga

Raua tänava lahingut ja Kuuskori elusaatust kajastas ka Eesti 100. sünnipäevaks valminud Vahur Kersna saade "100 aastat elu"

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: