Briti välisminister kutsus liitlasi Venemaale ja Hiinale vastu seisma

Briti välisminister Liz Truss visiidil Austraalias
Briti välisminister Liz Truss visiidil Austraalias Autor/allikas: SCANPIX/PA Wire/PA Images/Aaron Chown

Ühendkuningriigi välisminister Liz Truss kutsus liitlasi üles üleilmsetele agressoritele vastu astuma, viidates Venemaale ja Hiinale, kes on tema hinnangul saanud julgustust sellisel moel, mida ei ole nähtud külma sõja ajast saadik.

Truss esines kõnega reedel Sydneys, kus ta on julgeolekuläbirääkimistel seoses Aukuse kokkuleppega, mis sõlmiti möödunud aastal Ühendkuningriigi, Austraalia ja USA vahel.

Minister ütles oma kõnes ka, et Venemaa president Vladimir Putin peab Ukrainast taanduma, enne kui ta teeb tohutu strateegilise vea.

"Sissetung tekitab üksnes kohutava väljapääsmatu olukorra ja röövib inimelusid, nagu juhtus Nõukogude-Afganistani sõjas ja Tšetšeenia konfliktis," ütles Truss.

Tema hinnangul on globaalsete agressorite kasvava võimu piiramiseks vaja tugevamaid liite selliste riikide vahel nagu Austraalia, Ühendkuningriik, Jaapan, India, Indoneesia ja Iisrael.

Konservatiivse partei liiget Trussi on peetud võimalikuks Briti peaministri Boris Johnsoni järglaseks, pärast seda kui viimast tabasid skandaalid seoses peaministri residentsis peetud pidudega rangete koroonapiirangute ajal. Sydneys antud pressikonverentsil kinnitas Truss, et toetab peaministrit täielikult.

"Ma tahan, et peaminister jätkaks oma ametis nii kaua kui võimalik. Ta teeb suurepärast tööd. Mingit juhivalimist [konservatiivses parteis] ei tule," kinnitas Truss.

Toimetaja: Kadri Põlendik

Allikas: Financial Times-Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: