Rahandusminister raamatute ja ajalehtede käibemaksu langetamist ei toeta

Raamatukogu
Raamatukogu Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Rahandusministeerium ei toeta kirjastuste liidu ettepanekut vähendada raamatutele, ajakirjadele ja ajalehtedele kehtivat üheksa protsendi suurust käibemaksumäära viiele protsendile.

Eesti Kirjastuste Liidu juhatuse esimees Mart Jagomägi märkis rahandusministrile saadetud kirjas, et liit peab oluliseks käibemaksumäära alandamist, sest see aitab tagasi hoida hinnasurvet, mis tuleneb nii tooraine, trükinduses kasutatava keemia kui ka elektrihinna kallinemisest.

"Paljudes Euroopa riikides kajastub lugemis- ja kirjutamiskultuuri väärtustamine maksulahendustes. Pea kõigis EL-i riigis kehtib raamatutele sooduskäibemaksumäär, ja näiteks Iirimaal, Norras ning Suurbritannias ei maksustata raamatuid üldse käibemaksuga," nentis Jagomägi.

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus (Reformierakond) tõi kirjastuste liidule saadetud vastuses välja, et Eestis juba kehtib vähendatud käibemaksumäär üheksa protsenti raamatutele, ajakirjadele ja ajalehtedele ning 2020. aasta 1. maist ka elektroonilistele väljaannetele.

"Seega vähendatud maksumääraga on maksustatud kõik väljaanded sõltumata nende väljaandmise vormist. Rahandusministeerium ei toeta lisaks üheksaprotsendilisele vähendatud käibemaksumäärale viieprotsendilise maksumäära kehtestamist, et kompenseerida teatud sektorile lisaks olemasolevast vähendatud maksumäärast tulenevast soodustusest veel täiendavalt praegusest olukorrast tulenevalt kulude kasvu," teatas Pentus-Rosimannus.

Rahandusminister soovitab täiendava toetuse vajaduse küsimuses pöörduda
kultuuriministeeriumi poole ja koostöös kultuuriministeeriumiga analüüsida selleks võimalikke meetmeid, "sealhulgas näiteks teatud tegevuse rahastamiseks ettepaneku tegemist 2023-2016 riigieelarve strateegiasse". (Siinkohal on ministri kirja läinud sisse ilmselt ekslik aastaarv ja silmas on peetud ajavahemikku 2023-2026 - toim).

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: