Baltikumi tehinguturu maht kerkis mullu rekordtasemele

Raha.
Raha. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Baltikumis tehti mullu 112 suuremat ühinemiste ja ülevõtmiste tehingut, mis on rohkem kui kunagi varem. Avalikustatud tehingute summa ulatub 2,3 miljardi euroni, kuid suurima tehingu hind jäi saladuseks ning tõenäoliselt on maht sellest suurem.

Võrdluseks tehti 2020. aastal Baltikumis 75 tehingut, mahuga 1,2 miljardit eurot, selgus Ellex Raidla ja Mergermarketi ülevaatest.

Tehingute koguväärtus oli mullu avaldatud andmete arvestuse järgi siiski ajaloo teisel positsioonil. Aastal 2018, mil Blackstone ostis miljardi euro eest Luminori panga, oli tehingute väärtus kokku 2,8 miljardit eurot.

Analüüsi kohaselt oli Baltikumi turul suurima väärtusega tehinguks Graanul Investi müük USA Apollo fondidele, kuid viimase tehingu hinda osapooled ei avalda.

Suurim avaldatud hinnaga tehingu väärtus oli 800 miljonit eurot, kui Gren Group ostis Fortumi Baltikumi ettevõtte.

Viimased kaks tehingut moodustasid mullu deklareeritud tehingute väärtusest enam kui poole.

Ellex Raidla tehingute valdkonna kaasjuht partner Sven Papi sõnul on sektoritest suurimad tehingud tehnoloogia-, kinnisvara-, taastuvenergia- ja finantssektoris.

Bolt kaasas mullu investeeringutega 620 miljonit eurot ja tänavu aasta alguses veel 628 miljonit.

Mergermarketi aruande kohaselt on turg pärast pandeemia algust taas elavnenud, jätkates 2020. aasta teises pooles alanud trendi.

"Kui pandeemia tabas eriti rängalt selliseid sektoreid nagu meelelahutus, hotellindus, reisikorraldus ja transport, siis telekommunikatsiooni, meedia ja tehnoloogia valdkonna ning infrastruktuuri sektori ettevõtted on jätkuvalt investorimagnetiks, mis meelitavad meie regiooni ka tõeliselt globaalse haardega erakapitali fonde," rääkis Papp.

Tänavu aasta esimeses pooles analüüsi kohaselt tehinguaktiivsuse kahanemist oodata ei ole. Analüüsi kohaselt püsib Baltikumi turg tugev, kuigi seda ähvardavad samad riskid, mis kogu Euroopat.

"Jätkuvate Covid-piirangute tõttu süvenevad häired tootmises ja logistikas, energiahindade kasvust tingitud hüppeliselt tõusnud tootmiskulud, sõda õhutavad ähvardused Venemaalt Ukraina ja NATO suunas ning üksikute riikide protektsionistlike meetmete suurendamine läbi regulatiivsete piirangute karmistamise, et tulla toime eelnimetatud teguritega," sõnas Papp.

Ellex Raidla ja Mergermarketi hinnangul ootab lähiaastatel tugevat kasvu taastuvenergia sektor, samuti kinnisvaraarendus. Kuigi ärikinnisvara on pandeemias pihta saanud, püsib elukondliku kinnisvara sektor tugev, kuna sissetulekud kasvavad ja inflatsioon on kiire. Riskide realiseerumise korral taastub Baltikumi turg aga kiiresti.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: