Itaalia endine kuninglik perekond tahab saada tagasi kroonijuveele

Itaalia viimane kuningas Umberto II koos abikaasaga
Itaalia viimane kuningas Umberto II koos abikaasaga Autor/allikas: SCANPIX/Mary Evans / Vanessa Wagstaff

Itaalia endise kuningliku perekonna liikmed alustasid läbirääkimisi võimudega, et saada tagasi kroonijuveelid. Praegu on need juveelid Itaalia keskpanga varakambris.

Juveelid koosnevad umbes kuuest tuhandest teemantist ja kahest tuhandest pärlist. Nende väärtust hinnatakse 300 miljoni eurole, vahendas The Times

Itaalia viimane kuningas Umberto II käsul anti need juveelid 1946. aasta 5. juunil keskpangale hoiule. Kolm päeva varem kaotati rahvahääletuse käigus monarhia ja endine monarh pidi koos perekonnaga minema eksiili. 

Nüüd esitasid Umberto II järeltulijad kirjaliku taotluse juveelide tagastamiseks. Läbirääkimised toimuvad endise kuningliku perekonna advokaatide ning Itaalia keskpanga, peaministri ja majandusministeeriumi vahel. 

Endise kuningliku perekonna liikmed on kindlad, et saavad lõpuks juveelid tagasi. Itaalia riik pole juveele kunagi ametlikult konfiskeerinud. 

Itaalia endine kuninglik perekond oli seotud Benito Mussolini fašistliku režiimiga. Seetõttu ei tohtinud perekonna meessoost pärijad Itaaliasse naasta kuni 2002. aastani. Umberto II elas paguluses Portugalis ja suri 1983. aastal Genfis. 

Tema lapselapse Emanuele Filiberto sõnul on naeruväärne, et juveelid on nii kaua olnud lukustatud panga varakambrisse. 

"Oleks suurepärane näidata Itaalia rahvale kuningatele ja kuningannadele kuulunud aardeid, nii nagu seda tehakse Londonis Toweris. See võib suurendada riigis ka turistide hulka," ütles Emanuele Filiberto.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: