FT: EL valmistab ette sanktsioone Vene uute gaasiprojektide vastu

Ajalehe Financial Times teatel plaanivad Suurbritannia ja Euroopa Liit (EL) sanktsioonidega karistada Venemaa uusi gaasiprojekte, kui Moskva peaks ründama Ukrainat. Euroopa gaasist 40 protsenti pärineb Venemaalt.
"EL-i sanktsioonid piiraksid USA toetusel Venemaa uute gaasiprojektide rahastamist ja tehnoloogiaga varustamist. Sanktsioonid oleksid osa laiemast majanduslike meetmete paketist, mille raskusastet kohandatakse sõltuvalt Venemaa pealetungi ulatusest," ütlesid asjaga kursis inimesed ajalehele Financial Times.
Euroopa ja USA ametnikud rõhutavad, et sanktsioonide osas kaalutakse kõiki võimalusi. Saksamaa välisminister Annalena Baerbock ütles neljapäeval, et Nord Stream 2 gaasiprojekt kuulub liitlastega arutavasse sanktsioonipaketti.
Analüütikute hinnangul ohustaksid Venemaa uute gaasiprojetkide vastu suunatud sanktsioonid tõsiselt riigi majanduse tulevikku. "See oleks tõenäoliselt samm edasi kõigist, mida oleme varem näinud. See teeks Venemaale haiget," ütles konsultatsioonifirma Energy Aspects analüütik James Waddell.
USA välisministeerium peab läbirääkimisi ka energiafirmadega, mille eesmärk on tagada Euroopas maagaasiga varustuskindlus, kui Venemaa peaks lõpetama tarned Euroopasse.
Euroopa energiafirmad tegutsevad aktiivselt Venemaa energiasektoris. Venemaa on maailma üks suurimaid nafta- ja gaasitootjaid, kuid riik sõltub välismaistest investeeringutest ja tehnoloogiast.
Venemaa plaanib laiendada oma veeldatud maagaasi arendusi Jamali poolsaarel. Prantsusmaa energiafirma Total on seal üks suuremaid välismaiseid investoreid. Suurbritannia energiafirmale BP kuulub aga üks viiendik Rosnefti aktsiatest. Rosneft suurendab samuti gaasitootmist ja soovib murda Gazpromi monopoli, teatas Financial Times.
Eelmisel aastal sõlmis Shell aga Gazpromiga strateegilise koostöölepingu. Shell teeb Gazpromiga koostööd veeldatud maagaasi projektide arendamisel Venemaa Kaug-Idas.
Toimetaja: Karl Kivil