ERR Ukrainas: Mariupolis kohtab mitmesugust Venemaasse suhtumist
Ukraina kontrolli all oleva territooriumi kõige suurem rindeäärne linn on Mariupol Donetski oblastis, mis asub rindest vaid kümmekonna kilomeetri kaugusel ja kus elab ligi pool miljonit inimest. Linna elanikud on juba harjunud ebakindlusega, suhtumised Venemaasse on mitmesugused.
24. veebruaril 2015. aastal jäi Mariupoli magalarajoon Vostotšnõi separatistide raketitule alla. Kohaliku kiriku juures on püstitatud väike monument rünnaku ohvritele.
""Kiievski" turul sai tabamuse kioskite esimene rida. Kõik põles maha koos inimestega. Tänavad olid verest punased ja surnukehad vedelesid igal pool. Õudne oli ringi liikuda," meenutas Mariupoli elanik Nadežda.
Raketirünnaku tagajärjel hukkus 31 inimest ja 117 sai haavata. See tragöödia aga ei mõjutanud Nadežda sümpaatiat Venemaa vastu.
"Ma ei karda Venemaad absoluutselt. Ma nii armastan Venemaad! Meil on seal palju sugulasi. Kuidas võib Venemaad mitte armastada, seletage mulle? Ma ei usu, et Venemaa võiks meid rünnata, ei usu ja ongi kõik!" ütles Nadežda.
Rindejoon kulgeb linnast kümne kilomeetri kaugusel.
"Siin, Vostotšnõi mikrorajoonis, asub kolm kooli. Hirm tuleb peale, kui lapsed peavad käima koolis või lasteaias ja kuulma plahvatusi," ütles Püha Vladimiri kiriku preester isa Mihhail.
Mariupolis elab ligi pool miljonit inimest, enamik elanikkonnast on venekeelne. Paljud tunnevad kaasa mitte Ukrainale vaid hoopis Venemaale. Aga kas ikka oodatakse siin niinimetatud Vene maailma saabumist?
"Mariupol sai juba 2014. aastal maitsta ühe doosi "Vene maailma", nüüd oleme vaktsineeritud selle vastu. See oli sellest nii öelda kerge versioon. Sellepärast ma ei ütlekski, et Vene sõdureid siin oodatakse ja võetaks vastu lilledega," lausus ajakirjanik Ivan Sõnepalov.
2014. aasta kevadel saabus Mariupolisse niinimetatud ehk "Russki mir". Selle jäljed on siiamaani näha: linna politseiprefektuur muutus lahinguväljaks. Kui nüüd peaks uuesti sõda tulema, mida siis linnaelanikud teevad?
"Osa ootab Putinit, sest nad usuvad Putinit ja armastavad teda. Selliseid inimesi siin on. Osa aga ootab Vene sõdureid, et maksta neile kätte hukkunud Ukraina sõjaväelaste eest. Osa põgeneb, teised aga jäävad oma korteritesse;" ütles Ukraina vabatahtlike pataljoni "Azov" veteran Anton Trebuhhov.
"Me elame ammu juba hirmus sõja ja ebastabiilsuse ees. Me loodame, et saabub rahu ja ongi kõik," ütles isa Mihhail.
Toimetaja: Marko Tooming