Riik hüvitab kaugkütte tarbijatele hinnatõusust 65 protsenti

{{1643884740000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Valitsus otsustas hüvitada veebruaris ja märtsis kaugkütte tarbijatele hinnatõusust 65 protsenti võrreldes 2021. aasta oktoobrikuu hinnaga.

Hüvitis makstakse kaugkütte ettevõtetele Keskkonnainvesteeringute Keskuse kaudu ja see kajastub tarbija arvel automaatselt.

"Võrreldes oktoobri hinnaga toimunud kasv hüvitatakse 65 protsendi ulatuses. See on kodutarbijatele. See toimub automaatselt, keegi kuskilt midagi taotlema ei pea, nii et arve peal on juba näha, et selle hinnakasvu osast 65 protsenti veebruari ja märtsikuu eest saab hüvitatud. /.../ Veebruarikuus tõenäoliselt jääb see summa pisut üle kuue miljoni euro kodutarbijatel, märtsikuus pisut väiksemaks," selgitas rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus (RE) "Aktuaalsele kaamerale".

Kaugküttepiirkondade hinnatõusud on erinevad ja olenevad kütusest, mida soojatootja kasutab. Toetusi makstakse kõigile.

"Ta puudutab kõiki kaugkütjad, aga jah, loomulikult kõige suuremat hinnatõusu me näeme nendes piirkondades, kus on puhtalt gaasiküte. On ka selliseid katlamaju, mis kasutavad gaasi nii-öelda varuvariandina, kus on ka olnud mõningane hinnatõus. Nii et puudutab kindlasti ka neid," ültes majandus- ja taristuminister Taavi Aas (KE).

Hinnatõus hüvitakse ka korteriühistele, kes juba soojatootjalt saadud odavama arve oma liikmetele laiali jagab. Lokaalse gaasikatlaga kortermajade küttekulud hüvitakse aga juba eelneva, mahupiiranguteta toetusega, ütles Aas.

Maagaasi äritarbijate kulude vähendamiseks toetab riik maagaasi võrguettevõtjaid ning maagaasist soojuse- ja elektrienergia koostootjaid.

Toetust arvestatakse 28,7 eurot 1000 kuupmeetri kohta, mis on arvestatud maagaasi aktsiisimäära ehk 40 eurot 1000 kuupmeetri kohta ja Euroopa Liidu aktsiisi alammäära ehk 11,3 eurot 1000 kuupmeetri kohta vahena.

"Siin me räägime esialgu märts-aprill. Töötame veel selle kallal, kas on võimalik seda tuua ettepoole ka veebruari," ütles Aas.

Gaasiaktsiisi toetus jääb Aasa sõnul kokku umbes viie miljoni euro kanti.

Toetust ei maksta neile, kes juba tarbivad maagaasi soodusmääraga (11,3 eurot 1000 m3 kohta) või kelle tarbimine on aktsiisivaba. Toetuse periood on märts ja aprill 2022.

Toimetaja: Barbara Oja, Toomas Pott, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: