Briti välisminister käis visiidil Moskvas

Foto: SCANPIX/AP/Russian Foreign Ministry Press Service

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ja tema Briti kolleeg Elizabeth Truss pidasid neljapäeval Moskvas kõnelusi. Ministrid vahetasid mõtteid suhete hetkeseisu üle ning arutasid aktuaalseid regionaalseid ja globaalseid probleeme, eelkõige Ukraina kriisi, keskendudes Euroopa julgeolekule ja pikaajalistele julgeolekugarantiidele kontinendil.

Lavrovi sõnul on Venemaa ja Suurbritannia vahelised suhted viimaste aastate madalaimas seisus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Venemaa välisministri hinnangul ei ole brittidel ka siirast soovi seda olukorda muuta.

"Ideologiseeritud lähenemised, ultimaatumid, ähvardused ja loengud ei vii kusagile. Kahjuks on paljud meie lääne kolleegid kinnistunud just sellisesse vormi oma avalikus tegevuses. Ma ei saa seda diplomaatiaks nimetada," ütles Lavrov.

Elizabeth Truss märkis, et reaalsus on see, et üle 100 000 Vene sõjaväelase on kogunenud Ukraina piirile ning on katseid õõnestada Ukraina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust.

"Põhimõtteliselt, sõda Ukrainas oleks katastroof nii Venemaa kui ka Ukraina rahvale ning Euroopa julgeolekule. Ja üheskoos on NATO selgeks teinud, et igasugusel sissetungil Ukrainasse on massiivsed tagajärjed ja kallis hind. On olemas alternatiiv, diplomaatia, mis väldiks konflikte ja verevalamist. Ja nagu te ütlete, võimaldaks see meil luua sidemeid," sõnas Truss.

"Kuid Venemaa valitsuse agressioon ja katsed minevikku ümber teha kahjustavad tõsiselt Venemaa rahvusvahelist mainet. Venemaal on väga selge valik. Ta võib liikuda diplomaatia teed, teha koostööd NATO-ga Euroopa julgeoleku parandamiseks või jätkata seda teed, mille nad on praegu valinud, koondades
vägesid Ukraina piirile ja ähvardades," lausus Truss.

Sergei Lavrov nimetas vestlust Briti välisministriga kurdi ja tumma vestluseks.

"Ausalt öeldes olen ma pettunud, et meil oli kurdi ja tumma vestlus," sõnas ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: