Kanada valitsus käivitas erakorralise olukorra seaduse

Kanada peaminister Justin Trudeau algatas harva kasutatava erakorralise seaduse, et lõpetada piirangutevastased veokijuhtide protestid, mis on sulgenud mõned piiriületuspunktid Ameerika Ühendriikidega ja halvanud osa pealinnast.

Kanada parlament peab erakorralised meetmed heaks kiitma seitsme päeva jooksul. Viimati kasutati valitsusele suured volitused andvat seadust 1970. aastal.

Vastavalt erakorralise olukorra seadusele on valitsusel olemas meetmed, millega katkestada protestijate rahastamine ning anda föderaalpolitseile volitused tegutseda koos provintsi ja kohaliku taseme korrakaitsjatega.

"Blokaadid kahjustavad meie majandust ja ohustavad avalikku turvatunnet," ütles peaminister Trudeau. "Me ei saa ega kavatsegi lubada illegaalsel ja ohtlikul tegevusel jätkuda," lisas ta.

Kanada kodanikevabaduste assotsiatsiooni teatel ei ole valitsuse otsus kooskõlas seadusega, mis näeb eriolukorra tarvis ette ohtu riigi suveräänsusele ja terviklikkusele.

"Vabaduse kolonn", mis algas Kanada veoautojuhtide protestina koroonareeglite vastu seoses piiriületusega, on muutunud Trudeau vastaseks meeleavalduseks, kus inimeste protest ulatub piirangutest süsinikumaksuni. Üritust on kopeeritud mitmes riigis, sealhulgas Iisraelis, Prantsusmaal, Austraalias ja Uus-Meremaal, vahendab uudisteagentuur Reuters.

Protestijad blokeerisid silla Windsori ja Detroiti vahel kuueks päevaks, kuni politsei nad pühapäeval jõuga eemaldas.

Pealinnas Ottawas on protestid kestnud kolm nädalat. Inimesed püsivad Kanada parlamendihoone ees ja osa neist on nõudnud kohtumist peaministriga.

Vastavalt eriolukorra seadusele saab rahakogumisplatvorme jälgida terrorismi rahastamise vastane üksus.

"Lisaks saavad Kanada pangad õiguse külmutada blokaadides osalejate kontod ja kindlustusfirmad võivad ajutiselt peatada blokaadis osalevate masinate kindlustuse," ütles finantsminister Chrystia Freeland.

Kanada võimude andmeil on umbes pool protestijate rahast tulnud toetajatelt USA-s. Toronto-Dominion Bank külmutas eelmisel nädalal kahe isiku kontod, millele oli kantud 1,4 miljonit Kanada dollarit protestijatele.

Kanada läänepoolses provintsis Albertas võttis politsei maha ühe rühma inimesi, kes oli relvastatud ja kavatses väidetavalt kasutada vägivalda piiriületuse blokaadi tugevdamiseks.

Kanada parlament peab erakorralised meetmed heaks kiitma seitsme päeva jooksul. Vasakpoolne Uute Demokraatide partei on lubanud Trudeau liberaalide vähemusvalitsust sellel hääletusel toetada.

Ontorio avaldas peaministrile toetust, kuid Alberta, Quebeci, Manitoba ja Saskatchewani peaministrid avaldasid kavatsusele vastuseisu. Quebeci peaminister Francois Legault ütles, et erakorralise seaduse algatamine võib tähendada õli valamist tulle.

Kanada peaminister Justin Trudeau kinnitas, et meetmed on geograafiliselt sihitud ja ajaliselt piiratud.

Toimetaja: Tarmo Maiberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: