Jaapan on valmis ühinema USA juhitud sanktsioonidega Venemaa vastu

Jaapani peaminister Fumio Kishida pressikonverentsil
Jaapani peaminister Fumio Kishida pressikonverentsil Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Jaapan teatas teisipäeval, et on valmis ühinema USA ja teiste G7 liikmesriikidega sanktsioonide kehtestamisel Venemaa vastu, juhul kui president Vladimir Putin annab käsu Ukraina ründamiseks.

Kahe rahvavabariigi tunnustamine on vastuvõetamatu ja rahvusvahelise õiguse rikkumine, ütles Jaapani peaminister Fumio Kishida. Jaapan on valmis tugevaks vastuseks, mis võib sisaldada sanktsioone, lisas Kishida uudisteagentuur Reuters teatel.

Jaapani välisminister Yoshimasa Hayashi mõistis teisipäeval hukka kahe Ida-Ukraina separatistliku regiooni tunnustamist Venemaa poolt, öeldes, et tegemist on riigi suveräänsuse ja rahvusvahelise õiguse rikkumisega.

Valge Maja teatas esmaspäeval, et uued sanktsioonid Venemaa vastu kehtestatakse.

"Koordineerime seda liitlaste ja partneritega," ütles Valge Maja pressiesindaja.

Jaapani kehtestatud sanktsioonid, mis tuleksid lisaks Krimmi okupeerimisele järel kehtestatutele 2014. aastal, sisaldaksid pooljuhtide kiipide keeldu, teiste võtmetehnoloogia ekspordikeeldu ja karmimaid piiranguid Vene pankadele, teatas ajaleht Yomiuri.

Kuigi Jaapan ei ole suur pooljuhtide eksportöör, on Jaapan üks teatud elektrooniliste komponentide võtmetootjatest nagu autode kiibid ja sensorid,

Peaminister Kishida ja teised valitsuse liikmed ei öelnud, milliseid sanktsioone Jaapan kaalub.

Jaapani karmimaks muutunud seisukoht suhetes Venemaaga on vastuolus varasema pehmema diplomaatilise lähenemisega Moskvale. Varem on Jaapan püüdnud Putinit pehmendada lootuses saada tagasi alates Teisest Maailmasõjast okupeeritud saari.

Jaapan sõltub osaliselt Venemaa energiast. 2021. aastal andis Venemaa üle 12 protsendi kivisöest ja ligi 10 protsenti LNG-st.

"Ukraina on vastamisi pingelise olukorraga, seega peame vaatama, kuidas see mõjutab Jaapani majandust," ütles rahandusminister Shunichi Suzuki.

Toimetaja: Tarmo Maiberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: