Austraalia suurendab Hiina pärast oma kohalolekut Antarktikas

Antarktika
Antarktika Autor/allikas: SCANPIX/EPA/AUSTRALIAN ANTARCTIC DIVISION HANDOUT

Austraalia saadab Antarktikasse juurde helikoptereid ja kõrgtehnoloogilisi droone. Canberra proovib piirkonnas takistada Hiina mõjuvõimu laienemist.

"Uus tehnika võimaldab uurida suuri Ida-Antarktika alasid, kuhu ükski riik pole kunagi jõudnud," ütles peaminister Scott Morrison. 

Austraalia tahab tugevdada oma nõuet Antarktika territooriumi üle ja kaitsta seda välisriikide tegevuse eest. Canberra investeerib oma Antarktika strateegiasse miljard dollarit, teatas The Times

1959. aastal sõlmisid 12 riiki Antarktika lepingu, mis määras seal kindlaks lubatud ja keelatud tegevused. Hiina lepingule alla ei kirjutanud. 

Viimaste aastate jooksul on Hiina ehitanud Antarktikasse neli jaama. Antarktika uurimisjaamasid peaksid kontrollima lepingu sõlminud riigid. Canberra pole aga kunagi kontrollinud Hiina Kunluni jaama, kuigi see asub Austraalia territooriumil. 

Hiina Antarktika tegevuse pärast väljendas muret ka Morrison. "Nad ei jaga Antarktika kaitsmisel samu eesmärke," ütles Morrison.

Morrisoni sõnul on vajalik, et Austraalial oleks selge ülevaade, mida tema territooriumil tehakse. 

Austraalia strateegilise poliitika instituudi eksperdid hoiatasid eelmisel aastal, et riik võib Antarktikas Hiinale oma mõjuvõimu kaotada. Eksperdid soovitasid mandrile ehitada aastaringselt toimiva lennuraja. Keskkonnaaktivistide survel Austraalia loobus siiski lennuraja ehitamisest. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: