Uuring: ukrainlaste tahe agressorile vastu astuda kasvas juba enne sõja puhkemist

Ukraina lipp
Ukraina lipp Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Ukrainlaste kaitsetahe agressorile vastu astuda kasvas juba enne sõja puhkemist, selgus Kiievi Rahvusvahelise Sotsioloogia Instituudi (KIIS) poolt läbiviidud esinduslikust küsitlusest.

5.-13. veebruarini küsitleti 2004 vastajat üle Ukraina, v.a Krimmis. Donetski ja Luganski piirkonnas viidi küsitlus läbi vaid Ukraina võimude kontrolli all olnud territooriumil. Sarnase küsitluse viis KIIS läbi detsembris 2021 ehk küsitlustulemustes saab võrrelda avalike meeleolude dünaamikat viimase kahe kuu jooksul.

KIIS esitas vastajatele küsimuse: "Kas te võtaksite midagi ette Venemaa relvastatud sekkumise korral teie linnas või külas ning kui jah, siis milliseid?".

Küsitlustulemused kinnitasid, et ukrainlased on valmis Venemaale vastu astuma. Sealjuures oli Ukraina vastupanuvalmidus kasvanud.

Valmisolek relvastatud vastupanu osutamiseks kasvas detsembrikuu 33,3 protsendilt veebruari esimeses pooles 37,3 protsendile. Lisaks kasvas 21,7 protsendilt 25 protsendile valmisolek osutada kodanikuvastupanu erinevates aktsioonides.

Üldiselt on ühel või teisel viisil vastupanu valmis osutama 57,5 protsenti ukrainlastest, detsembris oli see näitaja 50,2 protsenti.

Muude võimaluste hulgas - 12,4 protsenti läheks turvalisemasse piirkonda, 7,5 protsenti välismaale, 17,9 protsenti ei teeks midagi. 7,6 protsenti ei olnud otsustanud ja 1,2 protsenti keeldus küsimusele vastamast.

Regionaalses mõõtmes varieerus vastupanuvalmidus 72,2 protsendist läänes 30,5 protsendini riigi idaosas. Valmisolek osutada relvastatud vastupanu oli riigi lääneosas 44,8 protsenti ja idaosas 17,8 protsenti.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: