Balti riigid piiravad töökindluse tagamiseks elektri impordimahtu Venemaalt

Elekter.
Elekter. Autor/allikas: Chris Frenzel / Pixabay

Balti riikide elektrisüsteemihaldurid Elering, AST ja Litgrid vähendasid riski maandava meetmena ülekandevõimsust elektri impordiks Venemaalt 300 megavatile, seni oli see maksimaalselt 600 megavatti.

Ülekandevõimsuse vähendamise eesmärk on Balti elektrisüsteemi töökindluse tagamine ka juhul, kui võrgu peaks Venemaa ja Valgevene elektrivõrgust erakorraliselt desünkroniseerima.

Venemaa põhiterritooriumilt saab muudatuse järel müüa elektrit nii elektribörsi Läti hinnapiirkonda kui Kaliningradist Leedu piirkonda võimsusega kuni 150 megavatti.

Otse Eestisse Venemaalt endiselt elektrit müüa ei saa.

Viimastel nädalatel on Läti ja Leedu hinnapiirkonda müüdud elektrit sõltuvalt tunnist ja päevast valdavalt võimsusega vahemikus 300-600 megavatti ehk maksimaalne võimalik energiavoog Venemaalt väheneb ligikaudu kaks korda.

Balti riikide elektritarbimine ulatub sõltuvalt tunnist praegu suurusjärku 3000-4000 megavatti.

Kuigi Vene elektri osakaal siinsel turul on muudatuse järel alla 10 protsendi, pole välistatud selle mõju elektri hinna kujunemisele elektribörsil.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: