Ukraina ja Vene välisminister saabusid kohtumiseks Türki

Vasakul pool Vene delegatsioon eesotsas Sergei Lavroviga, tema vastas Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba kaaskonnaga, keskel kohtumise vahendaja Türgi välisminister Mevlüt Cavusoglu.
Vasakul pool Vene delegatsioon eesotsas Sergei Lavroviga, tema vastas Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba kaaskonnaga, keskel kohtumise vahendaja Türgi välisminister Mevlüt Cavusoglu. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/Türgi välisministeerium

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba ja Vene välisminister Sergei Lavrov jõudsid neljapäeval Türgi kuurortlinna Antalyasse, kus peaks toimuma nende kohtumine.

Tegemist oleks esimese Ukraina ja Venemaa kõrge esindaja kohtumisega pärast 24. veebruari, kui Venemaa alustas oma relvajõududega massiivset rünnakut Ukrainas.

Kohtumine peetakse samal ajal Antalyas toimuva rahvusvahelise diplomaatia foorumi kõrval.

Kohtumist vahendab Türgi välisminister Mevlüt Cavusoglu.

NATO liikmel Türgil on Mustal merel ühine merepiir Venemaa ja Ukrainaga. Ankaral on head suhted nii Moskva kui ka Kiieviga ning ta on nimetanud Venemaa sissetungi vastuvõetamatuks, olgugi et ei poolda Moskva-vastaseid sanktsioone.
Türgi võõrustab igal aastal miljoneid Vene turiste, Türgi on müünud ​​droone ka Ukrainale, vihastades Moskvat. Ankara on vastu ka Venemaa poliitikale Süürias ja Liibüas ning oli vastu ka Krimmi annekteerimisele Venemaa poolt 2014. aastal.

"Eriti loodame, et see kohtumine on pöördepunkt ning oluline samm rahu ja stabiilsuse suunas," ütles Cavusoglu ja lisas, et mõlemad ministrid on palunud tal kõnelustel osaleda.

"Oleme tegelenud intensiivse diplomaatiaga, et viia kokku kaks poolt (Venemaa ja Ukraina). Meie president tõstatas selle teema pühapäeval oma telefonikõnes (Venemaa presidendi Vladimir) härra Putiniga. Seejärel (Venemaa välisminister Sergei). ) Lavrov ütles, et on valmis sellel Antalyas toimuval kohtumisel osalema. Samamoodi ütles meile Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba, et ta osaleb sellel kohtumisel Antalyas. Mõlemad ministrid soovisid konkreetselt, et mina viiksin selle kolmepoolselt läbi. Seetõttu teeme selle kohtumise kolmepoolses vormis neljapäeval, 10. märtsil Antalyas, kui jumal seda soovib. Loodame, et see kohtumine on pöördepunkt."

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba (vasakul) koos Türgi välisministri Mevlüt Cavusogluga. Autor/allikas: SCANPIX /AFP

Kuleba ütles laupäeval, et on avatud kõnelusteks Lavroviga, kuid ainult siis, kui need on "tähenduslikud".

"Istume ja räägime," ütles Kuleba.

Kuleba ütles teisipäeval, et kui ta neljapäeval Lavroviga kohtub, teeb ta ettepaneku otsekõnelusteks Ukraina ja Venemaa presidendi vahel.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: