Soome võib Helsingi laevatehase Venemaa sidemete pärast kaotada palju raha

Helsingi laevatehas asub 17 hektari suurusel territooriumil
Helsingi laevatehas asub 17 hektari suurusel territooriumil Autor/allikas: Janne Järvinen / Yle

Helsingi laevatehas Arctech Helsinki Shipyard (AHS) kuulub Venemaa riigifirmale ja Moskva-vastaste sanktsioonide tõttu võivad Soome maksumaksjad ilma jääda nüüd kümnetest miljonitest eurodest.

Soome riigile kuuluv rahastusühing Finnvera garanteerib enam kui 200 miljoni euro ulatuses laene, millega rahastatakse Helsingi laevatehases kahe kruiisilaeva ehitamist. 

Tehas kuulub alates 2015. aastast Venemaa riigifirmale United Shipbuilding Corporation (USC). Moskva-vastased sanktsioonid võivad nüüd tõsiselt mõjutada selle firma äritegevust. 

"Võin öelda seda, et Venemaa olukord on oluliselt muutunud. Finnvera lõpetas 22. veebruaril Venemaale ekspordigarantiide andmise. Üksikasju ma kommenteerida ei saa," ütles Finnvera ärijuht Jussi Haarasilta. 

Finnvera definitsiooni järgi peaks ekspordigarantii, mille raames käendatakse erinevaid laene, tooma kasu Soome majandusarengule. Kui algne laenuvõtja makseid ei täida, siis vastutab laenu eest käendaja, vahendas Yle. 

Finnvera peab oma tegevuses järgima finantskonfidentsiaalsust puudutavaid regulatsioone. Seetõttu ei saagi Finnvera Helsingi laevatehasega seotud küsimuste suhtes täpsemat informatsiooni anda. 

USC pole Euroopa Liidu Moskva-vastaste sanktsioonide nimekirjas. Venemaa majanduse allakäik mõjutab aga ka Helsingi laevatehase tegevust. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: