Kasahstani ekspresidendi nõbu viibib vahi all

Kasahstani ekspresident Nursultan Nazarbajev
Kasahstani ekspresident Nursultan Nazarbajev Autor/allikas: SCANPIX/Reuters

Kasahstani Korruptsioonivastane Agentuur võttis vahi alla ekspresident Nursultan Nazarbajevi nõbu Kairat Satõbaldõ, keda süüdistatakse võimu kuritarvitamises ja suurte rahasummade omastamises.

Korruptsioonivastase agentuuri teatel kuritarvitas Satõbaldõ riiklikule telekommunikatsioonifirmale Kazakhtelecom kuuluvaid fonde. Satõbaldõ osalus firmas on 24 protsenti. Forbesi hinnangul ulatus Satõbaldõ varandus 2018. aastal 163 miljoni dollarini.Politsei teatel käib Satõbaldõ üle juurdlus veel mitme muugi kuriteokahtlustuse asjus.

2019. aastal presidendikohalt tagasi astunud Nazarbajev hoidis enda käes kuni viimase ajani mitut tähtsat positsiooni riigi ladvikus. Muuhulgas oli ta ka Kasahstani julgeolekunõukogu juht. Sellelt kohalt tagandas ta praegune president ja Nazarbajevi kauaaegne liitlane, Kasõm Žomart-Tokajev, seoses riigis puhkenud ulatusliku protestilainega kütuse hinnatõusu vastu.

Veidi pärast protestilaine lõppu aga upitas Nazarbajev oma kaks väimeest riiklike energiafirmade juhtideks. Suur hulk tema sugulasi on kõrgetel kohtadel muudeski riigifirmades. Viimaseil nädalail on neist mitu küll kas tagasi astunud või tagandatud.

Toimetaja: Arni Alandi

Allikas: The Times - Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: