USA ametnik: Ukraina saab läänelt mobiilsed õhutõrjesüsteemid

{{1647435180000 | amCalendar}}
USA relvasaadetis teel Ukrainasse
USA relvasaadetis teel Ukrainasse Autor/allikas: SCANPIX/AP/Senior Airman Stephani Barge

USA ja NATO liitlasriigid saadavad Ukrainale mobiilsed maa-õhk-tüüpi raketisüsteemid, et aidata Kiievil kaitsta oma õhuruumi.

USA kõrge ametniku sõnul hõlmavad need süsteemid nõukogudeaegseid mobiilseid õhutõrjesüsteeme SA-8, SA-10,SA-12 ja SA-14, vahendas CNN. 

Need süsteemid pole nii võimsaid kui S-300 süsteemid, mida Kiiev on varem taotlenud. Siiski on nende laskeulatus suurem kui varem Ukrainale tarnitud Stingeritel. Uued õhutõrjesüsteemid võimaldavad tabada tiibrakette. 

Süsteemid hangiti NATO riikidelt ja USA kõrge ametniku sõnul on need juba teel Ukrainasse. 

President Joe Biden allkirjastas teisipäeval ka seaduseelnõu, millega antakse Ukrainale täiendavat sõjalist ja humanitaarabi 13,6 miljardi dollari ulatuses osana USA valitsuse 1,5 triljoni dollari suurusest aastasest rahastusest. 

SA-14 on kaasaskantav õhutõrjeraketisüsteem, mis töötati välja Nõukogude Liidus. Süsteem on tuntud ka 9K34 Strela-3 nime all. Nõukogude armee võttis selle süsteemi kasutusele 1974. aastal ja varustas sellega ka Varssavi Lepingu Organisatsiooni riike.

SA-8 ehk 9K33 Osa on liikuv, madalal kõrgusel ja lühikese tegevusraadiusega taktikaline maa-õhk raketisüsteem, mis töötati välja Nõukogude Liidus 1960. aastatel. Nõukogude armee võttis selle kasutusele 1972. aastal. 

SA-10 kuulub NSVL-i ja Venemaa pikamaa maa-õhk raketisüsteemide seeriasse, mis põhineb esialgsel S-300P versioonil. Süsteem S-300 töötati välja kaitseks lennukite ja tiibrakettide eest Nõukogude Liidu armee õhujõudude jaoks. NSVL võttis selle süsteemi esmakordselt kasutusele 1979. aastal. Süsteem on täielikult automatiseeritud, võimalik on käsitsi juhtimine. 

SA-12 on (S-300V) lennukitevastane raketisüsteem, mis loodi kõige olulisemate sõjaliste ja tsiviilsihtmärkide kaitsmiseks operatiiv-taktikaliste ballistiliste rakettide eest. See oli esimene liikuv universaalne raketitõrjesüsteem. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: