Pärnu põgenike vastuvõtukeskus alustab esmaspäevast tööd täies mahus

Foto: Ken Mürk/ERR

Esmaspäevast hakkab Pärnu vanas politseimajas tegutsev Ukraina sõjapõgenike vastuvõtukeskus tööle täies mahus. Keskusesse suunatakse pagulased Ikla piiripunktist ja seal saavad nad teha esmased vajalikud toiminguid.

"Me teeme Covid-testid, me vestleme, teeme selgeks, millist sotsiaalset abi neil vaja on, kas neil on meditsiinilist abi vaja. Me anname neile isikukoodi ja ajutise kaitse, kui need inimesed soovivad. Suuname nad siit edasi kohalikku omavalitsusse, kes on valmis vastu võtma ja edasi abi osutama ehk siis leidma neile lasteaiakohad, koolikohad, meditsiinilise abi, töökohta pakkuda," rääkis Lääne politseiprefekt Kaido Kõplas.

Eesmärk on saada kõik vajalik ühest kohast, et inimesi ei jooksutataks, ütles Kõplas.

Vastuvõtukeskuses annavad pagulastele kõikvõimalikku abi ka Eestis elavad ukrainlased.

"Olen ukrainlane, elan siin neli aastat. Aga siin on ka palju ukrainlasi, kes on siin sündinud. Ja me aitame kõik koos. Mina olen siin juba viies päev. Riik pöördus meie poole hiljuti, palus abi ja meil on 30 vabatahtlikku siin," rääkis ukrainlasest vabatahtlik Aleksandr Gušlevski.

Appi on tulnud ka kaitseliitlased. "Kaitseliidul oli üleskutse, et kes oskavad vene keelt, tulge. Ma olen nüüd juba kolmas kord, kolmandat nädalalt. Ma olen ise Läti piiri äärest ja iga päev ei saa tulla linna, aga kui töö lõpetasin, siis tulin siia, olen õhtuni," rääkis kaitseliitlasest vabatahtlik Urmas Abram.

"Inimesed tulevad, osad on väga-väga raskes seisus. Aga üldiselt ma arvan, et nad saavad hakkama siin," ütles Abram.

Päevas tuleb üle piiri 15-20 pagulastega bussi. PPA palub inimestel ise põgenike üle piiri toomisest teada anda, et selleks valmistuda.

"Me teame kaheksat kuni kümmet bussi, kes toovad, ja me oskame planeerida neid inimesi ka bussis aidata ja neid suunata. Meil on palve neile inimestele, kes ise lähevad järgi ukrainlastele, et neid Eestisse toimetada. Palun andke teada sellest telefonil 1247. Just ongi oluline, kui palju põgenikke neil peal on ja kuhu suunduvad, et saaks juba tee peal infot ja saaks hakata planeerima oma tegevusi," sõnas Kõplam.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: