Venemaa tööstust ootab ees suur kiibipuudus

Inimesed Moskvas
Inimesed Moskvas Autor/allikas: SCANPIX/AFP/NATALIA KOLESNIKOVA

Sanktsioonide tõttu ei saa Venemaa maailmaturult enam osta tipptasemel pooljuhte. Seetõttu ootab Venemaa tööstust ees suur kiibipuudus, mis märkimisväärselt piirab tehnoloogiasektori arengut.

Veebruari lõpus keelustas USA kaitse-, kosmose- ja meretööstuses kasutatavate kõrgtehnoloogiliste toodete müügi Venemaale. Keeld laienes ka välismaistele toodetele, mis kasutavad USA tarkvara või seadmeid. 

"Venemaa jaoks on koordineeritud sanktsioonide mõju märkimisväärne. Suured ekspordikeelud puudutavad eelkõige tipptasemel pooljuhtide tarnimist. Nende tootmise on monopoliseerinud Korea ja Taiwan, Venemaa ei saa nendele asendust leida," ütles ajakirja Economist analüüsiüksuse (Economist Intelligence Unit - EIU) Aasia piirkonna juht Tom Rafferty. 

Washingtonis  baseeruva  kaubandusühingu Semiconductor Industry Association andmed näitavad, et Taiwan toodab enamikku maailma tipptasemel pooljuhtidest. Ülejäänud toodetakse Lõuna-Koreas. Jaapan valmistab aga tööriistu, mis on kiipide valmistamisel üliolulised. 

Maailma suurim kiibitootja TSMC teatas, et järgib uusi ekspordikontrolli piiranguid. Samsung teatas, et geopoliitiliste arengute tõttu peatas firma kõigi oma toodete tarnimise Venemaale. 

"Venemaa kiibitehnoloogia jääb TSMC omast maha enam kui 15 aasta võrra. Tehnoloogiliste sanktsioonide mõju avaldumine Venemaa strateegilistes tööstusharudes võtab aega mitu kuud,"  ütlesid asjaga kursis inimesed ajalehele The Wall Street Journal

Tipptasemel kiipe ei suuda asendada ka Hiina firmad, nende tehnoloogia pole piisavalt arenenud.

"Isegi vanema tehnoloogiaga kiipide puhul ei pruugi Hiina Venemaad aidata. Nad ei taha pingete eskaleerumist USA-ga. Nad võidakse ära lõigata juurdepääsust USA tehnoloogiale," ütles Rafferty. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: