Sanktsioonid on Venemaale toonud pangajärjekorrad ja tühjad poeriiulid

Venemaa keskpanga juht Elvira Nabiullina seisab silmitsi hüppeliselt kasvava inflatsiooni, langeva valuuta ja sularahakriisiga
Venemaa keskpanga juht Elvira Nabiullina seisab silmitsi hüppeliselt kasvava inflatsiooni, langeva valuuta ja sularahakriisiga Autor/allikas: SCANPIX/RS/Evgenia Novozhenina

Alates sõja algusest Ukrainas on venelased pankadest välja võtnud rekordsumma raha, kuna inflatsioon kasvab hüppeliselt ja napib kõike alates ravimitest kuni toiduni.

Suured järjekorrad sularahaautomaatide juures on majanduse kokkuvarisemise kartuses muutunud kogu Venemaal tavaliseks vaatepildiks.

Venemaa keskpanga teatel vähenes venelaste isiklikel pangakontodel olev hoiuste kogumaht eelmisel kuul 1,2 triljoni rubla võrra ehk 3,5 protsenti. See summa on suurim väljamakse rublades pärast Nõukogude Liidu lagunemist.

Iganädalane inflatsioon tõusis 26. veebruarist 4. märtsini 2,2 protsendini, mis on kõrgeima tõus alates 2008. aastast.

Aastane inflatsioon tõusis esimest korda alates 2015. aasta detsembrist 2,1 protsendipunkti 12,5 protsendini.

Suhkru, mille netoeksportija on Venemaa, hind on alates märtsi esimesest päevast tõusnud umbes 15 protsenti. Tomatid kallines 17 ja banaanid 16 protsenti. Kui munade hinnad on alates 1. märtsist tõusnud 25 protsenti, siis tootjad hoiatavad, et keskmises perspektiivis võib tulla veel 40-protsendine hinnatõus.

Kauplustes on paljud riiulid juba tühjad ja suurenenud nõudluse tõttu on piiratud suhkru, soola ja tatra kogust, mida inimese kohta osta saab.

Venemaa keskpank on lubanud järgmise kahe nädala jooksul teha piiratud arvu täiendavaid turuoperatsioone, kuigi pole veel teada, millal võib kauplemine näiteks aktsiatega taastuda.

Venemaa president Vladimir Putin teatas 16. märtsi avalduses, et on teadlik raskustest riigi majanduses ning tõstab riigiteenistujate palku ja pensione.

Venemaa esimene asepeaminister Andrei Belousov tegi Venemaa põllumajandusministeeriumile ülesandeks fikseerida suhkruhinnad riigis. Suhkru eksport Venemaalt on peatunud.

Lisaks toidukaupadele on Venemaal kallinemas ka elektroonika ja autod.

Ajavahemikus 28. veebruar kuni 18. märts tõusid autode hinnad 17, telerite hinnad 22 ja mobiiltelefonide hinnad 12 protsenti.

Toimetaja: Margitta Otsmaa

Allikas: The Times, FT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: