Küüditatute ja sõjaohvrite mälestuseks süüdatakse küünlad ka koduakendel

Märtsiküüditamise mälestamine Vabaduse väljakul
Märtsiküüditamise mälestamine Vabaduse väljakul Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Reedel mälestatakse tuhandeid märtsiküüditamise ohvreid ja kutsutakse süütama küünal koduaknal, seekord ka tänasetele Ukraina sõja ohvritele mõeldes.

Reedest laupäeva õhtuni on Tallinna Vabaduse väljakule üles seatud installatsioon, mis kujutab endise Nõukogude Liidu piiri koos raudteeharudega, mis viisid küüditatuid Siberi laagritesse ja väljasaatmiskohtadesse.

Raudtee ja sihtpunktid on tähistatud punaste tuledega. Vabaduse väljakul süüdatakse reedel alates kella 18 mälestusküünlad. Märtsiküüditamise ohvrite mälestuseks toimub reedel kell 16 Eesti kommunismiohvrite memoriaalis Maarjamäel mälestustseremoonia.

Vabaühendused kutsuvad üles süütama küüditatute mälestuseks küünla ka koduaknal. "Kui viimastel aastatel võis see sündmus hakata tunduma üha ajaloolisemana – on ju väheseks jäänud neid, kes selle isiklikult läbi elasid – siis värskete arengute valguses pole märtsiküüditamise meenutamine mitte ainult osa meie ühiskondlikust mälust, vaid puudutab valusalt kaasaega", sõnas Inimõiguste Instituudi juhatuse esimees Vootele Hansen.

Tartlasi oodatakse küüditamise mälestuspäeval küünlaid süütama Raekoja platsile.

Tartu linna esindajad süütavad Raekoja platsi Emajõe poolsel küljel mälestusküünla igale märtsiküüditamisest möödunud aastale. Küünlaid oodatakse süütama kõiki tartlasi, organisatsioone, sõprus- ja perekondi. Kell 18 mängib raekoja kellamäng Rene Eespere meloodiat "Ärkamise aeg" ning kell 21 kõlab "Mu isamaa on minu arm". Tartu kirikute kellad helisevad reede õhtul kell 18 märtsiküüditamise ja punaterrori ohvritele.

Nõukogude režiim küüditas Eestist vägivaldselt Siberisse üle 20 000 inimese, kolmest Balti riigist kokku üle 90 000 inimese, nende seas palju lapsi ja vanureid.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: