Sõja 36. päev: Vene vägede rünnakud keskendusid neljale piirkonnale

{{1648695720000 | amCalendar}}
Ukraina sõjaväelane kaevikus Harkivi idarindel.
Ukraina sõjaväelane kaevikus Harkivi idarindel. Autor/allikas: SCANPIX/AFP

USA kõrge kaitseametnik ütles neljapäeval, et Venemaa väed keskenduvad rünnakute jätkamisele neljas Ukraina piirkonnas. Ametniku sõnul on Venemaa õhurünnakud suunatud Kiievi, Tšernihiv, Izjumi ja Donbassi piirkondadele.

Oluline 31. märtsil kell 23.20:

- Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles ööl vastu neljapäeva, et tema riik on sõjas Venemaaga pöördepunktis;

- Ukraina relvajõudude teatel jätkavad Vene üksused uusi pealetunge ning kavandavad "rahvavabariigi" moodustamist okupeeritud Hersoni oblastis;

- Mitmel pool Kiievi ümbruses toimuvad endiselt lahingud, teatas Briti rahvusringhäälingu korrespondent neljapäeval koha pealt;

- Pentagon: Kiievi ründekonvoid ei pruugi enam eksisteerida, vägesid viiakse Valgevenesse taastuma;

- Tšernihivi pommitamine jätkub, Vene väed tulistavad evakuatsioonibusse;

- Ukraina energiafirma: Venemaa sõdurid lahkuvad Tšernobõli tuumajaamast;

- Ukraina ja Venemaa delegatsioon jätkavad reedel rahukõnelusi, ütles Ukraina läbirääkija David Arahhamia;

- Briti küberluure: Vene üksused tulistasid alla oma lennuki ja keelduvad allumast käskudele;

- Suurbritannia saadab Ukrainale rohkem relvastust

- Prantsuse sõjaväeluure juht kindral Eric Vidaud vallandatakse oma kohalt, kuna ta alahindas võimalust, et Venemaa võib Ukrainat rünnata, teatas Prantsusmaa ajakirjandus neljapäeval;

- Venemaa häkkerid püüdsid tungida NATO ja mitme Ida-Euroopa riigi kaitseministeeriumi arvutivõrku, teatas Google'i ohuanalüüside keskus;

- Hoolimata Venemaa kinnitustest, et ta leevendab sõjalist vastasseisu Kiievi ümbruses, on Kiievi eeslinn Irpin Vene vägede pideva tule all, ütles linnapea.

- Ukraina kaitsejõudude neljapäeval avaldatud hinnangu kohaselt on Venemaa relvajõud sõja algusest saadik kaotanud umbes 17 500 sõdurit;

Ukraina relvajõud teatasid neljapäeval, et jätkavad pealetungi Kiievi ümbruses asuvate Venemaa üksuste vastu. Ukraina ametnike teatel käivad Kiievi eeslinnades Hostomelis ja Butšas ägedad lahingud. 

Lääne ametnikud pole veendunud, et Venemaa loobus Kiievi vallutamise üritamisest. Suurbritannia kaitseministeeriumi hinnangul on järgmiste päevade jooksul oodata Kiievi äärelinnas ägedate lahingute jätkumist.

Kiievist põhja pool asuvas Tšernihivi oblastis vallutasid Ukraina väed neljapäeval tagasi ühe küla ja jätkavad edusammude saavutamist. Ukraina teatel on veel liiga vara öelda, kas Venemaa väed taganevad piirkonnast. 

Ukraina riikliku energiafirma Energoatom teatel lahkuvad Venemaa sõdurid Tšernobõli tuumajaamast. 

Energiafirma teatel suunduvad lahkuvad Venemaa väed Valgevene piirile. Maha on jäänud vaid mõned üksused, vahendas BBC. 

Lõuna-Ukraina okupeeritud alade kontrollimiseks püüab Venemaa luua sõjalis-tsiviilvalitsust ning alustas ettevalmistusi referendumiks kvaasiriigi loomiseks Hersoni oblasti territooriumil, püüdes luua nn Hersoni rahvavabariiki, väitis Ukraina peastaap. 

Separatistliku Donetski piirkonna juht Deniss Pušilin andis neljapäeval korralduse moodustada ümberpiiratud Mariupolis uus linnavalitsus. 

USA ametnik: Vene vägede rünnakud on keskendunud neljale piirkonnale

USA kõrge kaitseametnik ütles neljapäeval, et Venemaa väed keskenduvad rünnakute jätkamisele neljas Ukraina piirkonnas. Ametniku sõnul on Venemaa õhurünnakud suunatud Kiievi, Tšernihiv, Izjumi ja Donbassi piirkondadele, vahendas CNN. 

"Kiiev on endiselt õhurünnakute tõttu ohustatud, hoolimata Venemaa lubadustest piirkonnast tagasi tõmbuda," üles ametnik. 

Ukraina siseministeeriumi nõunik ütles neljapäeval, et Izjumi ja Volnovahha vahelisest koridorist on saamas peamine lahinguväli Ukrainas. 

"Venemaa tõmbab vägesid Kiievi piirkonnast välja, kuid on veel vara öelda, et sama toimub ka Tšernihivi juures," ütles nõunik. 

Ukraina armee: Vene väed on Kiievi ümbruses kaotanud ründevõimekuse, muudavad taktikat

Ukraina maavägede staabiülema asetäitja sõnul on Venemaa väed Kiievi ümbruses kaotanud oma ründevõimekuse ja muudavad nüüd taktikat. Venemaa väed eelistavad nüüd rünnata kaugelt ja väldivad otsest võitlust. 

"Vaenlane on oma ründamise võimekuse peaaegu ammendanud. Kiievi alla jäänud jõud pole siiski väikesed," ütles staabiülema asetäitja.

Pentagon: Kiievisse teel olnud hiigelkonvoid ei pruugi enam eksisteerida

USA kaitseministeerium ütles neljapäeval, et vahepeal 60 kilomeetri pikkuseks veninud Vene vägede konvoid, mis pidi Kiievini jõudma ja Ukraina pealinna ründama, ei pruugi enam olemas olla.

"Ma ei tea, kas see konvoi enam eksisteerib. Sellega ei jõutud kunagi eesmärgini," ütles Pentagoni pressiesindaja John Kirby.

Aeglaselt edasi liikunud ja lõpuks seiskunud konvoi sai Vene vägede ebaõnnestunud sõjakäigu võrdkujuks. Ukraina väed korraldasid konvoile pidevalt rünnakuid ning hävitasid konvois seisnud Vene vägede sõjatehnikat.

Pentagon märkis ka, et kuigi väike osa Vene vägedest Ukrainas on ümber paigutamas, ei ole mingit märki, et väed saadetaks tagasi Venemaale.

"Ei ole päris selge, kuhu väed lähevad, kuid USA ei näe ühtki märki, et neid saadetaks koju," ütles Kirby.

Kirby sõnul on praegu kõige tõenäolisem, et Vene vägesid saadetakse Valgevenesse taastuma, regrupeeruma ning neid kasutatakse taas mõnes teises Ukraina piirkonnas.

Ukraina sõdurid hävitatud Vene tankil. Autor/allikas: SCANPIX/AP

Tšernihivisse teel olnud evakuatsioonibusse tulistati

Ukraina inimõiguste ombudsman Ljudmila Denisova teatas neljapäeval, et viie inimeste evakueerimiseks kasutatud bussi pihta avati tuli. Bussidega evakueeriti inimesi Kiievi lähedal asuvast Tšernihivi linnast.

"Bussides olid tsiviilelanikest vabatahtlikud ja rünnaku tagajärjel hukkus neist üks ja neli sai vigastada," ütles Denisova.

Denisova sõnul üritavad Vene väed takistada Tšernihivist inimeste evakueerimist. Linnas on kümned tuhanded inimesed ilma söögi, vee ja toasoojata, lisas ta.

Denisova märkis, et Vene väed jätkavad linna pommitamist.

Tšernihiv, milles enne sõja algust elas umbes 280 000 inimest, on sõjas enim kannatada saanud linn Mariupoli järel.

Vene vägede rünnakutes on hukkunud 148 last

Vene väed on pommitamise ja õhurünnakutega tapnud veidi enam kui kuu kestnud sõja ajal Ukrainas 148 last, teatas Ukraina kaitseministeerium.

Ukraina kaitseministeerium lisas, et nende andmetel on Vene väed välja tulistanud 1370 raketti ning hävitanud Ukrainas 15 lennuvälja.

Suurbritannia saadab Ukrainale rohkem relvastust

Suurbritannia kaitseminister Ben Wallace teatas neljapäeva õhtul, et London saadab koos liitlastega Ukrainale rohkem relvastust. Abi raames saadetakse Ukrainale õhukaitsesüsteeme, haubitsaid, soomusmasinaid. Samuti pakutakse Ukrainale logilistlist abi, vahendas The Guardian. 

"Tugevdame oma koordineerimist, et suurendada seda sõjalist toetust. Tagame, et Ukraina relvajõud tugevnevad, kui nad jätkavad Venemaa vägede tõrjumist,"  ütles Wallace. 

Zelenski: Ukraina on pöördepunktis

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles ööl vastu neljapäeva, et tema riik on sõjas Venemaaga pöördepunktis.

Zelenski väljendas kahtlust Venemaa väidete suhtes, et see leevendab võitlust ning ütles, et see on eelmäng uuteks rünnakuteks riigi idaosas Donbassis.

Vene vägede "niinimetatud väljaviimine Kiievi juurest on meie vägede kaitsetegevuse tulemus", rääkis Zelenski Ukraina televisioonis eetrisse antud pöördumises.

"Me ei usu mitte kedagi. Mitte ühtegi ilusat sõna," kinnitas Ukraina president. "Reaalne olukord on lahinguväljal ja see on kõige tähtsam. Me ei anna midagi ära," rääkis Zelenski.

Kommenteerides Venemaaga peetavaid rahukõnelusi, ütles Zelenski, et "need on praegu ainult sõnad, ei midagi konkreetset".

Presidendi sõnul on Ukrainal õigus rahvusvaheliselt üldsuselt küsida relvi, sealhulgas ka lennukeid ja suurtükke. "Vabadus peab olema relvastatud sama hästi kui türannia," rõhutas ta.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ööl vastu neljapäeva Kiievis telepöördumist tegemas. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Ukraina energiafirma: Venemaa sõdurid lahkuvad Tšernobõli tuumajaamast

Ukraina riikliku energiafirma Energoatom teatel lahkuvad Venemaa sõdurid Tšernobõli tuumajaamast. 

Energiafirma teatel suunduvad lahkuvad Venemaa väed Valgevene piirile. Maha on jäänud vaid mõned üksused, vahendas BBC. 

"Okupandid, kes hõivasid Tšernobõli tuumajaama, on asunud kahes kolonnis taanduma," teatas Energoatom.

BBC: Kiievi ümbruses jätkuvad lahingud

Mitmel pool Kiievi ümbruses toimuvad endiselt lahingud, teatas Briti rahvusringhäälingu korrespondent koha pealt.

Ehkki Ukraina vägede kinnitusel on nad Kiievist loodest asuv Irpini linna täies ulatuses tagasi võtnud, on nad hoiatanud elanikke sinna naasmast, kuna see olevat liialt ohtlik.

Lähedalasuvates Hostemeli ja Butša külades jätkuvad samuti lahingud ning Vene üksused on kohal, lisas BBC.

Korrespondent kirjeldas ka seda, kuidas ta nägi oma asukoha lähedal rakettide starti ning lähedal asuvas külas märke õhurünnakust humanitaarvarustuse laole.

"Seega ei ole pinged siin vähenenud," tõdes BBC ajakirjanik.

Miinide eest hoiatav silt Kiievi lähistel teepervel Autor/allikas: SCANPIX/EPA

Zelenski kutsus Hollandit peatama kogu kaubandus Venemaaga

Ukraina president Volodõmõr Zelenski palus oma pöördumises Hollandi parlamendile anda tema riigile relvi, ülesehitusabi ning kutsus peatama igasugune kaubandus Venemaaga.

"Tugevamaid sanktsioone on vaja, et Venemaa ei saaks seda sõda edasi Euroopasse viia," rääkis Zelenski video vahendusel peetud kõnes. "Peatage kogu kaubandus Venemaaga!" kutsus ta üles.

Esimese välismaa liidrina Hollandi parlamendi alamkoja ees kõne pidanud Zelenski ütles, et Holland peab olema valmis Vene energiatarnete lõpetamiseks, et mitte maksta miljardeid Moskva käivitatud sõja eest.

Holland saab Venemaalt umbes 20 protsenti oma tarbitavast gaasist ning Venemaa on muutunud Hollandi jaoks viimastel aastatel üha tähtsamaks kaubanduspartneriks.

Zelenski tegi ka viite Hollandis asuvatele rahvusvahelistele kohtutele. "Need kes andsid käsu pommitada ja tulistada Ukrainat, tuleb panna vastutama. Haagis, tribunalide linnas, teavad inimesed seda," ütles Ukraina president.

Holland on andnud Ukrainale tankitõrjerelvi ja õhutõrjerakette Patriot ning toetab ka NATO idatiiva tugevdamist.

Langenud Ukraina sõdurite matusetseremoonia Lvivis. Autor/allikas: SCANPIX/EPA

Venemaa kuulutas Mariupolis välja vaherahu

Vene kaitseministeerium kuulutas ümberpiiratud Mariupoli linnas välja vaherahu, et evakueerida linnast sinna jäänud tsiviilelanikud. Vaherahu peaks algama neljapäeva hommikul.

"Selle humanitaaroperatsiooni õnnestumiseks teeme ettepaneku viia see läbi koostöös ÜRO põgenikeagentuuriga ja Rahvusvahelise Punase Ristiga," teatas Vene kaitseministeerium.

Humanitaarkoridor Zaporižžjasse läbi Vene vägede käes oleva Berdjanski linna avataks kell kümme kohaliku aja järgi.

Ukraina ei ole seni Venemaa teadet kommenteerinud.

Varasemad katsed kehtestada Mariupolis relvarahu on ebaõnnestunud ning mõlemad pooled on selles süüdistanud vastast. Venemaad on süüdistatud ka okupeeritud alade elanike sunniviisilises saatmises Vene kontrolli all olevatele aladele.

Venemaa president Vladimir Putin nõudis Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga taas vastu neljapäeva peetud telefonivestluses Mariupoli alistumist. BBC teatel ütles ta, et see on ainus tee sissepiiratud linna pommitamise lõpetamiseks.

Hukkunud tsiviilisik Irpini tänaval Autor/allikas: SCANPIX/Reuters/Oleksandr Ratushniak

Reedel tuleb rahukõneluste uus voor

Ukraina ja Venemaa delegatsioon jätkavad reedel rahukõnelusi, ütles Ukraina läbirääkija David Arahhamia.

Tema sõnul pakkus Ukraina kahe riigi liidrite kohtumist, kuid Venemaa lükkas selle tagasi, öeldes, et tippkohtumiseks oleks vaja rohkem tööd teha, et võimalikku kokkulepet viimistleda.

Arahhamia ütles pärast teisipäeval peetud kõnelustevooru, et toimus edasiminek, mis lubaks Zelenski ja Vene presidendi Vladimir Putini kohtumist korraldada ning tema sõnul edastati sellekohane ettepanek ka Vene delegatsioonile.

Ehkki Ukraina esindajad ütlesid, et rahukõnelustel võis täheldada positiivseid märke, ootavad nad siiski, mida Venemaa lubadused leevanduseks reaalselt tähendavad.

Putin: Venemaa peatab gaasitarned läände, kui ei alustata rublades maksmist

Venemaa president Vladimir Putin tegi neljapäeval avalduse, et Venemaa peatab gaasitarned lääneriikidesse, kui nad ei alusta alates 1. aprillist rublades maksmist. 

"Venemaa gaasi ostmiseks peavad nad avama Venemaa pankades rublakontod. Just nendelt kontodelt hakatakse gaasi eest tasuma alates 1. aprillist. Kui selliseid makseid ei tehta, loeme seda kohustuste täitmata jätmiseks," väitis Putin. 

Putini allkirjastatud korralduse kohaselt peavad Venemaa gaasi ostjad avama riigi kontrollitud Gazprombankis spetsiaalsed kontod. See võimaldab vahetada välisvaluuta rubladeks, vahendas Bloomberg.

Draghi: Putin ütles, et praegu pole relvarahu sõlmimiseks õige aeg

Draghi suhtles kolmapäeval telefoni teel Vladimir Putiniga. "Venemaa president Vladimir Putin ütles, et tingimused relvarahu sõlmimiseks Ukrainas pole veel paigas," ütles neljapäeval Itaalia peaminister Mario Draghi. 

Draghi sõnul ütles Putin, et praegused gaasilepingud jäävad kehtima ning Euroopa firmad jätkavad maksmist eurodes ja dollarites, mitte rublades, vahendas CNN. 

"Ma sain aru, kuid võin eksida, et maksete konverteerimine on Venemaa siseasi," ütles Draghi. 

Google: Vene häkkerid ründasid NATO saite

Venemaa häkkerid püüdsid tungida NATO ja mitme Ida-Euroopa riigi kaitseministeeriumi arvutivõrku, teatas Google'i ohuanalüüside keskus.

Google'i raportis ei öeldud, milliseid riike Vene rühmitus, mida tuntakse nimede all Coldriver või Callisto, ründas. Sellega püüti kätte saada sihtmärkide kontode paroole, kasutades äsja loodud Gmaili kontosid.

Google teatas, et ehkki rünnaku edukus on teadmata, siis neil ei ole andmeid, et muud Gmaili kontod oleksid saanud kahjustada.

USA ametnikud on korduvalt teatanud, et Venemaa ja selle toetatud häkkerid võivad rünnata lääneriikide sihtmärke. Venemaa on süüdistused tagasi lükanud.

Irpini linnapea: Venemaa pommitab jätkuvalt

Hoolimata Venemaa kinnitustest, et ta de-eskaleerib sõjalist vastasseisu Kiievi ümbruses, on Kiievi eeslinn Irpin Vene vägede pideva tule all, ütles linnapea.

Irpin oli kolmapäeval Vene raketi-, suurtüki- ja miinipildujatule all, ütles linnapea Oleksandr Markušõn. "Ilmselgelt ei ole siin turvaline. Paljud inimesed hukkusid ja said haavata väljatulistatud mürskudest ja miinidest," ütles Markušõn.

Linnapea väitel tulistasid Vene üksused kahel linnatänaval naisi ja sõitsid siis neist tankidega üle.

Kiievist 20-minutise autosõidu kaugusel loodes asuv Irpin on olnud nädalaid ägedate võitluste tallermaa.

Briti küberluure: Vene üksused tulistasid alla oma lennuki ja keelduvad allumast käskudele

Vene üksused tulistasid kogemata alla oma lennuki ning vägedes on korduvalt esinenud juhtumeid, kus sõjaväelased keelduvad täitmast neile antud korraldusi, väidab Briti küberluure agentuur GCHQ.

Briti küberluure juht Jeremy Fleming ütleb Austraalia ülikoolis neljapäeval peetavas kõnes, et Putin hindas tohutult valesti olukorda Ukrainas ning ülehindas Vene sõjaväe võimekust.

"Me oleme näinud, kuidas Vene sõdurid, kellel napib nii relvastust kui ka meelekindlust, keelduvad täitmast korraldusi, kahjustavad omaenda varustust ja isegi tulistasid kogemata alla oma lennuki," märkis Fleming.

Korrates USA ja Ukraina ametnike sel nädalal öeldut, tõdes ka Fleming, et Putini nõunikud kardavad talle tõtt rääkida.

Liska märkis GCHQ, et Venemaa on teinud korduvalt küberrünnakuid Ukrainale. "Ja me me näeme märke sellest, et Vene kübervõitlejad otsivad sihtmärke riikides, mis vastustavad Venemaa tegevust," lisas ta.

Prantsuse meedia: Vene rünnakuvõimalust alahinnanud luurejuht vallandatakse

Prantsuse sõjaväeluure juht kindral Eric Vidaud vallandatakse oma kohalt, kuna ta alahindas võimalust, et Venemaa võib Ukrainat rünnata, teatas Prantsusmaa ajakirjandus neljapäeval.

Kindral vabastatakse ametist "ebapiisava sisuga briifingute" ja "teemade mittejuhtimise" eest, kirjutas ajaleht l'Opinion.

Prantsuse relvajõudude staabiülem Thierry Burkhard ütles intervjuus ajalehele Le Monde, et Vidaud' ametist vabastamine langeb ajale, kui Prantsuse luureteenistused, sealhulgas ka Vidaud' juhitav teenistus said aru, et on eksinud Venemaa kujutatava ohu suhtes Ukrainale, jäädes eriarvamusele USA luurehinnangutega.

Ukraina hinnang Venemaa kaotustele

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas neljapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 17 500;

- tankid 614;

- jalaväe lahingumasinad 1735;

- lennukid 135;

- kopterid 131;

- suurtükisüsteemid – 311;

- mobiilsed raketisüsteemid (MLRS) – 96;

- õhutõrjesüsteemid – 54;

- autod ja muud sõidukid – umbes 1201;

- kütuseveokid – 75;

- operatiiv-taktikalised droonid - 83;

- laevad / paadid – 7;

- eritehnika – 22.

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: